Ось до нас прийшла зима - білосніжна, чарівна... Зимові явища та розваги, як люди зустрічають зиму, як готуються до зимівлі тварини, які птахи зимують в нашій місцевості та як люди їм допомагають - всі ці та інші знання здобудуть діти нашого закладу протягом грудня

Роль родини в музичному розвитку дитини

При народженні кожна дитина має тонкий музичний слух і добре відчуття ритму. Втім, якщо ці здібності не розвивати, з часом вони згасають. На думку дослідників, саме завдяки музичному слуху та відчуттю ритму малюки здатні сприймати мовлення людей. Із суцільної мішанини звуків вони з часом починають виокремлювати слова, упізнаючи їхні ритмічні схеми. Усього за кілька місяців у пам'яті малюків накопичуються сотні слів - звукових елементів.

Малюки ростуть. І в цей час необхідно розвивати їхні розумові здібності, збагачувати палітру емоційності, зміцнювати духовне та психічне здоров'я та навіть формувати теплі, довірли­ві стосунки з однолітками та батьками можна за допо­могою свідомого навчання музики.

Дитина вчиться, насамперед, у батьків — бо вони є пер­винною основою її знань, свідомості та буття. Батьки мають спонукати своїх дітей до музичної творчості, брати разом з ними участь у різних творчих заходах, влаштовувати родинні свята, вечори розваг, створювати імпровізовані оркестри. Якщо дитина захотіла влаштувати самодіяльний концерт удома - батькам варто натхненно підтримати цю ідею.

Родинні свята узагалі мають велику силу. День Матері, День
Батька, Дні народження, які супроводжуються піснями, танцями, віршами, не лише згуртовують родину, а й допомагають
сформувати у дитини ціннісні поняття, розкривати її творчі здібності. Батькам слід прищеплювати своїм дітям любов до Батьківщини, шанобливе ставлення до літніх людей, співчуття до людей з обмеженими можливостями. А музика у цьому лише допомагатиме.

Ми пропонуємо батькам також відвідувати разом з дитиною концерти, театральні вистави, переглядати дитячі телепередачі, які сприяють наповненню духовного світу дитини, розширенню її світогляду, ознайомленню з традиціями, святами, казками укра­їнського народу. Збагатити дітей музичними враженнями допо­можуть, зокрема, такі телепередачі, як «Крок до зірок», «Срібний апельсин», «Уроки тітоньки Сови», «Веселі нотки».

Проте найліпшим прикладом для своїх дітей є самі батьки. Вони є основним джерелом, звідки дитина бере зерна істини. А про­аналізувати рівень зацікавленості батьків музичним розвитком сво­єї дитини можна за допомогою анкетування.

Музика має великий вплив на формування свідомості дитини, її духовного світу, сприймання навколишнього світу. Будь-яке му­зичне спілкування з дитиною слід будувати на спільній діяльності, партнерстві, де ведучий — дорослий, а партнер-учасник — дитина.

Любов до музики, прищеплена в дитинстві, може стати міцною основою подальших досягнень та успіхів дитини. Раннє навчання музики відкриває широкий шлях до інтенсивного розвитку сен­сорних здібностей, створює надійний фундамент для становлення й подальшого розвитку всіх пізнавальних процесів, гармонійного поєднання емоційного і раціонального, духовного життя людини у майбутньому.

Тож ми наголошуємо:

Підтримайте свою дитину, до­поможіть їй розкрити себе, адже, як стверджував Василь Сухомлинський, музичне виховання — це не виховання музиканта, а, переду­сім, виховання людини.

 Друк  E-mail

Музика в житті малюків

У дитини одним із перших формується слух, тож музика найраніше серед усіх видів мистецтв стає доступною для неї. Приємні, злагоджені звуки потрібні для гармонійного фізичного та інтелектуального розвитку дитини і у лоні матері, і після народження. Вони сприятливо діють на настрій дитини, викликають у неї відчуття задоволення.

Медики стверджують, що нестача у житті сучасних дітей благодатних звуків викликає хвороби. Дзюркіт струмка, шелест листя, щебетання птахів та багато інших звуків, серед яких людина жила впродовж тисячоліть, сьогодні змінилися на гул реактивних літаків, гуркотіння автомобілів та побутової техніки. Дитина частіше чує постріли, лайливі слова, зойки жаху з телевізору, ніж ніжний спів матері. Прикро, але батьки зазвичай не надають цьому значення, вони просто не знають, що благодатні звуки природи та музики мають величезний вплив на організм на фізіологічному рівні.

Доведено, що музика може заспокоювати чи збуджувати нервову систему, прискорювати чи уповільнювати роботу серця та дихання, нормалізувати артеріальний тиск, підвищувати рівень ендорфіну (речовини, яка виробляється в мозку і сприяє підвищенню життєвого тонусу людини, усуненню больового синдрому), регулювати температуру тіла, активізувати імунітет, стимулювати вироблення гормонів, що блокують стрес.

Музика має потужний психологічний вплив на людину. Тому важливо звернути увагу яку музику слухають батьки та їхні діти. Збуджуюча, гучна музика, що виражає
агресивний настрій, позбавляє людину - і дорослого, і дитину - стану врівноваженості, спокою, а за певних умов, наприклад, на рок-концертах, спонукає до руйнівних дій. Особливо протипоказана така музика гіперактивним, розгальмованим дітям зі слабким контролем — вона
підсилює негативні прояви у їхній поведінці.

Спокійна музика дарує відчуття радості, любові; здатна гармонізувати емоційний стан і дорослого, і маленького слухача. Таку музику можна використовувати перед сном, щоб допомогти дитині заспокоїтися і розслабитися. Коли дитина ляже у ліжко, батьки можуть увімкнути спокійну, тиху, мелодійну, м'яку музику та попросити дитину заплющити очі, уявити себе в лісі, на березі моря, у саду або в будь-якому іншому місці, яке викликає позитивні емоції. Потрібно звернути увагу дитини на те, як розслабляється і відпочиває кожна частина її тіла.

Інтонація мовлення батьків також надзвичайно потужно впливає на свідомість дитини. Те, що ми говоримо, і як це вимовляємо відпо­відно накладає відбиток на психологічний стан слухача, впливає на наші стосунки з ним. Наприклад, грубий, різкий голос дорослого може викликати у дитини сильний переляк і стан заціпеніння. Постійно роз­дратований, незадоволений голос породжує у слухача відчуття, що його не люблять і не цінують як особистість. Натомість навіть відмова, виголошена дитині спокійним, м'яким, немов співчуваючим голосом, допомагає дитині легше примиритися з незадоволеністю її бажання.

 

Домашні музичні заняття

Усі ці чинники впливають на роз­виток музичних здібностей дитини. Батькам слід знати, що музичні здібності у дитини можуть виявлятися дуже рано, проте якщо ви не помічаєте особливих їхніх проявів — однозначні висно­вки про їх відсутність теж не варто робити. Лише систематична тур­бота батьків про прилучення дитини до музики зможуть закласти в ній «ядро» музичності. Для цього батькам потрібно набратися терпіння. Радимо приділяти музичному розвитку дитини хоча б 3-5 хви­лин на день, і результат не забариться.

Нагадаємо про те, що найважливіше завдання для дорослих — навчити дитину уважно слухати музику. Окрім того, потрібно дба­ти й про розвиток у дитини співочих навичок, уміння ритмічно ру­хатися під музику.

Більшість батьків не мають музичної освіти, та це й не обов'язково. Достатньо вміти чисто співати, правильно інтонувати мелодії, виразно виконувати танцювальні рухи. На домашніх музичних заняттях є можливість ознайомлю­вати дітей з музичними творами, які знають батьки. Але потрібно зважити на те, що ці твори мають бути зрозумілими дітям.

Дитина дуже емоційно реагує на голос і рухи своїх батьків, із задоволенням наслідує їх. Збагатити уяву дитини про звукову палі­тру музики допоможуть також різноманітні музичні інструменти (наприклад, бубон, барабан, трикутник). З часом батьки зможуть укомплектувати оригінальний домашній оркестр із простих музич­них інструментів; влаштувати імпровізований виступ такого орке­стру перед гостями та родичами, або навіть залучити і їх до спіль­ного музикування. Така творчість принесе неабияке задоволення насамперед дитині.

Усі батьки хочуть угледіти у своїй дитині хоча б маленький па­росток майбутньої талановитої особистості. Крім того, усі хочуть бачити свою дитину доброю, чуйною, такою, що розуміє і цінує кра­су навколишнього світу. Ці чудові людські риси можна виховати за допомогою мистецтва.

 

Тож радимо батькам не втрачати дорогоцінно­го часу і почати сіяти зернини творчості у своїх дітях уже з раннього віку.

З музикою робити це — суцільне задоволення!

 Друк  E-mail

Традиційні забавлянки для найменших: прелюдія музичної творчості

 

Забавлянки мають здатність формувати у малюка творчий потенціал. За допомогою забавлянок дітей можна розважати, збуджувати їхній інтерес до творчості, розвивати у них емоційність, спостережливість. Окрім того, забавлянки заспокоюють дитину або ж навпаки активізують її, викликають бадьорий настрій, почуття радості, любові, фізичного та душевного комфорту.

Теми традиційних дитячих забавлянок є досить різноманітними, а тексти максимально простими для сприйняття та виконання. Тому діти швидко їх вивчають і невдовзі здатні відтворювати самі.

Зазвичай забавлянки ритмічно промовляють, втім, їх можна виконувати на
прості мелодії як пісеньки, поєднуючи з мімікою, жестами та елементами гри.

Спочатку дорослі співають забавлянку дитині, вона запам'ятовує послідовність рухів, мелодію, слова, а потім — самостійно виконує її. Особливо подобаються дітям ритмічні забавлянки, які виконує дорослий одночасно з підкиданням дитини на нозі, наприклад, імітуючи їзду на конику. Це — так звані чукикалки, забавляйки.

Якщо дитині від народження співати хоча б найпопулярніші забавлянки, зокрема «Ладки», «Кую-кую ніжку», «Сорока-ворона», «Зайчику-зайчику, де ти бував», «Ой на горі жито, сидить зайчик», «Диби-диби-диби-би, пішла баба по гриби», «Ой чук, чуки чук, наловив дід щук», «Печу-печу хлібчик», до яких є чимало рухових і мелодійних варіантів, то виявиться, що вже у півтора - два роки у музичній пам'яті дитини буде понад десяток забавлянок.

Треба пам'ятати, що забавлянки — це насамперед маленький театр: перед вами дуже прискіпливий глядач, який вбирає у себе кожен ваш рух, жест, слово, мелодію, ритм, міміку, тембр голосу. Цим забавлянки надзвичайно важливі для малюків.

 

Гуту-ту, гуту-ту

Дитину підкидають на колінах, гойдають на руках або ставлять ніжками на ноги до­рослого, який сидить, і приспівують:

Гуту-ту, гуту-ту,

Зварим кашку круту,

Та надоїм молочка,

Нагодуєм козачка.

 

Ой чук-чук-чук

Підтрушуючи дитину на руках чи на колінах, приспівують або ритмічно примовляють:

Ой гоп, чук-чук.

Наловив дід щук,

По болоточку.

Намочив штанці

ще й сорочечку.

Баба рибку пече,

Сковорідка тече.

Баба діда за бороду:

«Купи, діду, сковороду».

 

Печу-печу хлібчик

Дитину беруть долонями за щічки і хитають

Печу-печу хлібчик

Діткам на обидчик.

Більшому – більший.

Меншому – менший.

А паничам калачі,

Щоб сиділи на печі.

Шусть у піч! Шусть у піч!

 

Качечка летіла

На словах забавлянки дитина крутить ручкою, широко розчепіривши пальці

Качечка летіла,

Хвостиком вертіла.

 

Ой, на горі жито, сидить зайчик

Дві довгі дерев'яні палички кладуть навхрест так, щоб утворилося чотири однакових проміжних поля. Під час інтонування куплету дитина у помірному темпі за годинниковою стрілкою переступає через палички, ставлячи почергово ніжку на кожне поле (один крок відповідає одному музичному такту забавлянки). У приспіві (на слова «Якби такі ніжки мала») у швидкому темпі дитина спритно стрибає таким чином, щоб кожного разу обидві ніжки опинялися по різні боки однієї з паличок (вертикально до положення палички, го­ризонтально, або ж по діагоналі, відповідно до перетину паличок).

Ой на горі жито, сидить зайчик.

Він ніжками чеберяє.

Якби такі ніжки мала,

То я б ними чеберяла,

Як той зайчик, чеберяйчик.

 Друк  E-mail

Домашні музичні заняття

Як організувати музичні заняття вдома

 

Домашні музичні заняття з дитиною варто проводити щодня, бажано в один і той самий час. Для початку вони  можуть тривати 10-15 хвилин.

Перш ніж проводити домашнє музичне заняття, Вам, дорогі батьки, слід створити для нього відповідні умови – подбати про хороше освітлення та затишок, вимкнути мобільний телефон, телевізор.

До кожного домашнього музичного заняття варто готуватися заздалегідь із належною відповідальністю - обрати твори для співу, слухання музики, інструментального музикування.

 

Увага!

 

Перед тим як слухати з дитиною музику чи музикувати, слід навчити її слухати тишу.

Музичні твори для слухання мають бути високохудожніми, яскравими, зрозумілими і нетривалими за звучанням – 3-5 хвилин.

Домашні музичні заняття можна перетворювати на творчу майстерню з виготовлення музичних інструментів. Необхідно підтримувати  в дитини бажання створювати власні пісні, музичні казки, мініатюрні п’єси.

 

Головне, що домашні музичні заняття можна проводити будь-де - не тільки в приміщенні, а й на відкритому повітрі, спонукаючи дитину прислухатися до звуків довкілля.

 

 Друк  E-mail

Виховання інтересу до музики

Усі батьки мріють розгледіти в власній дитині хоча б маленький паросток майбутньої талановитості, порадіти раннім проявам у неї «дивних» здібностей. Крім того, напевно, всі хочуть бачити свого малюка добрим, чуйним, розуміючим , здатним цінувати красу в навколишньому, людських відносинах, мистецтві. Ці прекрасні людські якості можуть бути виховані мистецтвом, якщо почати з самого раннього дитинства.

 

У перші роки життя дитина майже весь час перебуває в оточенні найближчих людей, і тільки сім'я здатна розвинути ЇЇ естетичні почуття, інтерес, і любов до багатства і краси всього, що її оточує. Основи естетичного виховання закладаються в сім'ї. Тому треба, якомога більше краще і різноманітніше використовувати можливості сім'ї.

 

Якщо ви просто мугикаєте, малюк вже долучається до музичного мистецтва, і тим самим ви передаєте йому частку натхнення. А коли у дитини є брат або сестра, естетичні форми спільного дозвілля (читання казок, слухання музики, постановка лялькового спектаклю) можуть стати однією з дієвих форм зміцнення сім'ї.

 

У результаті спілкування з музикою дитині передається її настрої і почуття: радість, тривога, жаль і смуток, рішучість і ніжність. У цьому сила психологічного впливу музики, завдяки їй розвивається сприйнятливість і чутливість, формується гуманне ставлення до світу.

 

Музичні здібності можуть виявлятися рано, а їх відсутність (що може здатися вам на перший погляд) не можна вважати дійсним. Тільки ваша захопленість і турбота про прилучення дитини до музики, створення навколо неї музично-естетичного середовища і необхідних при цьому знань допоможуть закласти в дитині «ядро» музичності.

 

Нарешті настала пора поговорити про Вас, шановні батьки, як про початківців «вчителів» музики. Для цього наберіться терпіння і постарайтеся проводити музичні заняття щодня. Нагадаю про те, що ваше завдання - вчити уважно слухати музику, розвивати співочі навички та вміння ритмічно рухатися під музику. Само собою усім цим комплексом повинні володіти і ви.

 

Батькам, які мають музичну освіту, буде трохи легше, тому що їм знадобляться виконавські навички, гра на музичному інструменті. Мамам і татам що не мають спеціальної музичної підготовки, зовсім не обов'язково володіти яскравими вокальними або танцювальними даними. Досить вміти співати чисто, правильно інтонувати музичні мелодії, виразно виконувати танцювальні рухи.

 

Буде просто чудово, якщо у вашому репертуарі будуть українські народні пісні, розлогі і протяжні, ніжні і ліричні, дзвінкі й завзяті, різні дитячі ігрові потішки і заклички. Не забудьте заглянути в сімейну бібліотеку. А що там може придатися для музичних занять? Ймовірно найрізноманітніші пісенні і танцювальні мелодії - спокійні, плавні, уривчасті, сумні і радісні. У жанрах вальсу, польки, сучасного танцю, танцювальної музики.

 

Рекомендую придбати CD - диски з комплекту по слуханню музики в дитсадку, а також дитячий альбом П. Чайковського «Пори року», музичні казки «Золотий ключик», «Бременські музиканти» та ін..Необхідно також, щоб удома були музичні іграшки, які містилися б в порядку і знаходилися в ігрових куточках. Дитині дуже сподобатися, якщо ви на металофоні виконаєте з нею не складну мелодію. Частіше використовуйте бубон, барабан, тріола, дитячий акордеон або ін музичні інструменти . Звучання інструментів прекрасно розвиває сприйняття тембрового забарвлення звуку, збагачує уявлення дітей про звукову палітру музики.

 

Велике пізнавальне значення мають для дітей телепередачі про композиторів, про музику та музичні інструменти. Відомо, що в даний час діти проводять багато часу біля телевізора. Але не слід дивитися дітям все підряд, необхідно уважно переглядати програму телепередач на тиждень і відбирати найбільш цікаві, пізнавальні передачі. Для дітей можна придбати «Музичний буквар» Н. Ветлугіной, «У будиночку старого музиканта», «Нотна абетка для дітей» Н. Кончаловської. Для вас, батьки, книга «Музика - дітям» Міхєєва, «Музично - естетичне виховання дітей та юнацтва» В. Шацької, книга М. А. Михайлової «Розвиток музичних здібностей дітей».

 

І в кінці хочеться нагадати батькам про предметне оточення дитини-естетичне середовище. Дитина помічає, який порядок і розташування предметів у неї в кімнаті. Вони складають для неї цінний світ яскравих колірних поєднань і найрізноманітніших образів і форм. Недоладна іграшка з розмитими рисами або, ще гірше, зламаний музичний інструмент у руці дитини просто неприпустимі.

 

Отже, мами і тата, ви отримали деякі рекомендації і основні орієнтири, про процесс музичного виховання дітей. Поряд з цим ви вдосконалюєте власні музичні здібності і наповнюєте навички абсолютно особливим сенсом існування всіх членів вашої родини. Навчайте дітей слухати музику, викликаючи в неї бажання співати, танцювати, грати.

 

Якщо музика увійде у ваш дім , життя в ньому стане світліше і радісніше.

 Друк  E-mail

  • 1
  • 2
Яндекс.Метрика