Самостійно вмиваюсь

Уявіть ситуацію: ранок, ви збираєтеся на роботу, дитина збирається до дитсадка або до школи. «Нумо, швидше вмивайся», — го­ворите ви. Дитина йде до ванної кімнати і... Затримується там хвилин на п'ятнадцять. По­тім ви спізнюєтесь до дитсадка (школи) і на роботу, страшенно нервуєтеся. Щоранку ситуація повторюється. Якщо ви проаналізу­єте причину запізнень, то виявиться, що ди­тина занадто повільно вмивається або взага­лі не хоче цього робити.

Причин може бути декілька, наприклад:

малюк не любить чистити зуби;

він узагалі не любить умиватися;

він не висипається;

він робить усе дуже повільно;

він не звик умиватися самостійно і чекає, поки прийде мама і допо­може йому.

Незалежно від того, які причини змушують вашу дитину проводити за­багато часу у ванній кімнаті або вередувати через умивання, ви можете вдатись до хитрощів, які допоможуть навчити дитину вмиватися само­стійно, швидко та із задоволенням.

ВНЕСІТЬ РІЗНОМАНІТНІСТЬ У ПРОЦЕС УМИВАННЯ

Діти не люблять, коли в їхньому житті день у день відбувається одне й те саме. Тому використайте таку «фішку»: придбайте зубну пасту на кожен день. І нехай кожна зубна паста буде «свого» кольору і смаку. Вважаєте, що це занадто дорого і нераціонально? Проте сім паст витрачатимуться в сім разів довше, ніж одна.

ПОСТАВТЕ У ВАННІЙ КІМНАТІ ПІСКОВИЙ ГОДИННИК АБО БУДИЛЬНИК

Тим самим ви дасте дитині можливість стежити за часом. Умиватися можна не «скільки завгодно часу», а п'ять хвилин. А скільки це — «п'ять хвилин»? У дитини ще не виробилося нормальне відчуття часу, і вона не розуміє, скільки хвилин або навіть годин минуло. Крім того, це ви розумієте, що малюк сидить у ванній кімнаті вже півгодини. А дитині здається, що час летить швидко.

Отже, введіть нове правило. Скажіть дитині:

— Ось пісковий годинник. Поки сиплеться пісок, ти можеш умиватися. Коли пісок пересиплеться весь, ти маєш вийти з ванної кімнати і одягатися.

Якщо у вас немає піскового годинника, домовтесь про те, що вмивання закінчується, коли залунає дзвінок будильника, який ви заведете на 5 хвилин.

Якщо дитина встигла все зробити вчасно, обов'язково похваліть її. Можете навіть придумати заохочувальну систему з наклейками, якими ви нагороджуватимете дитину за успішне і швидке вмивання. Жодних покарань за те, що дитина не встигла зробити все вчасно, вводити не треба. Важливі тільки похвала і увага.

ПРОВЕДІТЬ ІНСТРУКТАЖ

Чистити зуби, умиватися подобається не всім. Щітка жорстка, мило щипає оченята, вода холодна. Але ви, як великий авторитет для дитини, звичайно, знаєте, як вмиватися швидко. Ось і проведіть невеликий інструктаж. Розкажіть і покажіть, як правильно чистити зуби, як умиватися, як швидко витертися рушником. Адже іноді причина дитячої нелюбові до вмивання полягає саме в цьому — у невмінні.

УВІМКНІТЬ МУЗИКУ

Якщо ранок сумовитий, якщо настрій поганий, якщо мама і тато весь час тільки роблять зауваження і кваплять, то взагалі немає бажання умиватися, одягатися і кудись іти. Зате якщо у всіх удома відмінний настрій, грає бадьора і весела музика, усе йде як належить. Тому нехай уранці малюка будить ласкава мама і хороша, позитивна мелодія, але не повільна, а досить швидка, ритмічна.

ДОБРА ПОХВАЛА

Хочете виховати дитину самостійною? Тоді хваліть її за щонайменші прояви самостійності. Почистила добре зуби?

Молодець! Сама зібрала портфель? Розумниця! Адже багато батьків вважають, що все це само собою зрозуміле, коли маленька дитина проявила самостійність. Але насправді їй дуже потрібна підтримка дорослого. Ось маленький приклад.

Альоша навчився вмиватися сам. І мама похвалила його першого дня. І зробила це наступного дня. А потім мама перестала хвалити сина. Навіщо? Адже умиватися — це така проста справа! Усі люди вмиваються. І діти теж умиваються. Хіба за це треба хвалити? А маленький Альоша почав вередувати вранці і не хотів іти до ванної кімнати. Адже насправді умиватися — це не дуже весело. І йому було важливо, що мама помічає і цінує його досягнення. Ця маленька історія - добра ілюстрація того, що виховання самостійності є тривалим процесом, під час якого дитина ще має діяти разом із дорослими, наслідувати їхній приклад і чути від них похвалу.

УМИВАЙТЕСЯ РАЗОМ

Разом усе робити веселіше. Діти спостерігають за нами, дорослими, і повторюють наші дії. Одному вмиватися нудно, а разом набагато веселіше. І це лише здається, що так ви втрачатимете час уранці. Насправді ви його заощадите, тому що дитина вмиватиметься сама і досить швидко.

ВЛАШТУЙТЕ У ВАННІЙ КІМНАТІ СЮРПРИЗ

Нехай щоранку у ванній кімнаті на дитину чекатиме маленький сюрприз. Наприклад, заздалегідь підвісьте до стелі або дзеркала маленьку іграшку, цукерку, будь-яку дрібницю, яка може зацікавити малюка. І справа тут не в самому подарунку, а в тому, що щоразу дитина чекатиме сюрпризу і вранці підстрибом бігтиме до ванної кімнати.

Використано матеріали журналу "Зростаймо разом"