Ой, весела в нас зима... Знову пдають сніжинки на дерева та будинки... Про зимові явища та зміни у природі дізнаються діти у нашому закладі протягом зими. Як завжди навчання дітей буде супроводжуватися веселими зимовими розвагами: катанням на санках та лижах, ліпленням зі снігу, іграми у сніжки тощо.

Будьте уважні! Педикульоз!!!

Профілактика педикульозу вкрай важлива, адже ураженим може
бути кожний незалежно від соціального становища та віку.

Ураження педикульозом відбувається під час:

-         безпосереднього контакту із завошивленими особами, зде­більшого — з волоссям ураженого;

-         користування спільними речами — одягом, білизною, го­ловними уборами, гребінцями, щітками для волосся тощо.

 

З ураженої особи воші можуть переповзати на підлогу та інші предмети, де зберігають свою життєздатність протягом двох діб. Тому дитина може інфікуватися педикульозом і в громадському транспор­ті, і в магазині, і в місцях навчання чи відпочинку.

До розмноження вошей призводять:

-         недотримання правил особистої гігієни;

-         велика скупченість людей;

-         міграція населення.

Педикульоз не є сезонним захворюванням, ураження вошами може відбуватися будь-якої пори року.

Що треба знати про педикульоз?

Педикульоз — паразитарне захворювання шкіри та волосся. На­зва захворювання походить від латинської назви комахи-збудника. На дитині може паразитувати волосяна, платтяна та лобкова воші або деякі з них одночасно. Відповідно до цього розрізняють чоти­ри види педикульозу:

-         волосяний;

-         одежний;

-         лобковий;

-         змішаний.

Змішаний педикульоз — це, наприклад, одночасно волосяний та платтяний тощо.

Воші є переносниками збудників таких захворювань:

-         висипний тиф — переносять одежні і волосяні воші;

-         хвороба Брілла-Цінссера — спорадичний віддалений ендо­генний рецидив висипного тифу за відсутності педикульозу;

-         волинська гарячка;

-         зворотний тиф.

Як виявити педикульоз?

Ураження педикульозом відбувається: під час розчісування ді­лянки шкіри, яка свербить від укусів вошей, їхні екскременти потра­пляють у рану. Далі збудники інфекційних захворювань через кров проникають в організм дитини, інфікуючи її.

Симптоми ураження педикульозом:

-         свербіж в місці укусу, який виникає внаслідок подразнення секретом, що виділяють воші під час кровосмоктання;

-         алергічні прояви, спричинені загрубінням шкіри від масо­вих укусів і дії слини воші на шкіру;

-         пігментація шкіри внаслідок тканинних крововиливів і за­пального процесу, спричиненого дією слини воші;

-         розчіси на тілі, що призводять до виникнення вторинних шкірних захворювань — запалення шкіри, екземи.

Небезпечними також є платтяні воші, які, напившись крові ди­тини і утримуючись на її одязі та білизні, переносять збудників хво­роб протягом тривалого часу.

Волосяна та одежна воші належать до одного роду і зовні дуже схожі за будовою, однак одежна воша більша ніж волосяна, її забарв­лення світліше. Самці зазвичай дрібніші за самок. Живе платтяна воша у складках, швах білизни й одягу, де відкладає яйця, прикрі­плюючи їх до ворсинок тканини. Яйця можуть приклеюватися та­кож до волосся на тілі людини.

 

Як запобігти педикульозу?

Найліпша профілактика педикульозу — запобігання появи вошей. Для цього необхідно суворо дотримуватися правил особистої гігієни:

регулярно митися не рідше одного разу на 7-10 днів;

змінювати натільну та постільну білизни в ці самі строки або після забруднення з подальшим пранням;

регулярно стригтися і щоденно розчісувати волосся;

систематично чистити верхній одяг;

регулярно прибирати приміщення;

утримувати в чистоті предмети побуту та меблі.

 

Батьки мають з раннього дитинства формувати у своїх дітей навички особистої гігієни. Крім того слід щоденно оглядати волос­ся та одяг дітей після повернення додому.

Якщо, незважаючи на заходи особистої гігієни, воші та гниди все ж з'явилися, їх необхідно знищити не лише на волоссі, а й на одя­зі, постільній білизні, особистих речах та в усіх приміщеннях, де пе­ребував уражений педикульозом.

Як позбутися педикульозу?

Для боротьби з педикульозом застосовують хімічний, механіч­ний та фізичний методи боротьби.

Якщо у дитини виявлено воші в будь-якій стадії розвитку, вона може пройти обробку в місцевому відділенні дезінфектології Державної санітарно-епідеміологічної служби України, де застосовують різні способи знищення вошей і їх­ніх яєць відповідно до стану ураженого. За наявності довідки від медичного працівника дошкільного навчального закладу обробку уражених дітей проводять безкоштовно.

Дезінсекційні заходи можна провести й са­мостійно. Варто зауважити, що під час придбання в аптеці проти-педикульозних препаратів необхідно звертати увагу на вимоги ін­струкцій з їх застосування щодо виду педикульозу, віку ураженого тощо.

Під час обробки волосся і наступного їх промивання водою слід уникати потрапляння препарату в очі, рот і ніс.

Після використання протипедикульозних препаратів біль­шість яєць стають нежиттєздатними, проте деякі з них залишаються живими. Тому важливо провести їх повне знищення — видалити ме­ханічно живі яйця і воші та ті, що загинули. Для полегшення вида­лення вошей з волосся необхідно:

-         змочити волосся розчином води та 5-10% столового оцту;

-         зав'язати поліетиленовою хусткою і рушником;

-         витримати 30 хвилин;

-         промити волосся проточною водою;

-         вичесати густим гребенем загиблих вошей та їхні яйця.

Для дітей молодше п'яти років або тих, у кого є алергічні захво­рювання, використання протипедикульозних препаратів не реко­мендовано. Для видалення в них вошей застосовують лише меха­нічний метод:

               миття тіла;

               вичісування вошей густим гребенем;

               стрижка та гоління.

Після вичісування або стрижки волосся збирають на папір і спалюють.

Зважаючи на те що волосяні воші можуть паразитувати не лише на волосяній частині голови, а й на інших частинах тіла, необ­хідно провести повне миття тіла, бажано з використанням миючих засобів, що мають протипедикульозні властивості.

Фізичними методами боротьби з вошами є чищення речей та їх обробка високою температурою. Яйце має щільну оболонку, яка захищає його від впливу різноманітних несприятливих чинників зо­внішнього середовища. Отже, після прання білизну слід кип'ятити у 2%-вому розчині кальцинованої соди протягом 15 хвилин з момен­ту закипання, прасувати з обох боків, особливо шви та складки.

Також для обробки одягу та речей застосовують камерну дез­інсекцію, яку проводять відділення дезінфектології Держсанепід- служби.

 Друк  E-mail

Додати коментар


Захисний код
Оновити

Яндекс.Метрика