Профілактика захворювань ротової порожнини

Основними способами профілактики захворювань ротової порожнини є правильне чищення зубів і регулярне проходження
профілактичних оглядів у стоматолога, а також раціональне харчування. Діти до семи років не завжди можуть самостійно правильно чистити зуби, тож батьки не мають полишати контролю і, якщо потрібно, дочищати зуби своїм дітям.

Обираємо зубну пасту

Процес дозрівання емалі при регулярному використанні зубної пасти, що містить фтор, прискорюється, а ризик виникнення каріє­су зубів істотно знижується. Тож така зубна паста є корисною для ді­тей, однак, не молодше чотирьох років — тоді вони вже здатні ви­пльовувати залишки зубної пасти після чищення зубів.

Дітям до трьох років не рекомендується зубна паста, що містить фтор. Вони можуть проковтувати зубну пасту та ще не вміють як слід полоскати рота, а це може приз­вести до проблем із органами травної системи. Тому дітям ліпше користуватися спеціальними дитячими зубними пастами.

У разі проковтування дитиною значної кількості зубної пасти слід негайно звернутися до лікаря.

Обираємо зубну щітку

Зубні щітки мають відповідати віку дітей, бо з віком змі­нюється розмір і міцність зубів. Тому важливо обирати дитячі моделі зубних щіток. Вони не тільки зручного розміру, а й мають м'які щетинки, що добре для дитячої зубної емалі та запобігає пораненню ясен.

До трьох років можна використовувати тільки мануальні зубні щітки. Електричні зубні щітки можна використовувати дітям старше трьох років і тільки під наглядом батьків.

Аби заохотити дітей чистити зуби, можна порекомендувати їх­нім батькам купити зубні щітки із зображеннями улюблених дитя­чих героїв.

Чистимо зуби правильно

Чистити зуби слід не менше трьох ХВИЛИН після прийому їжі зранку та ввечері. Регулярне чищення запобігає гниттю залишків їжі і розмноженню у ротовій порожнині шкідливих бактерій.

Передні зуби чистять вертикальними рухами від ясен. Зсередини — з боку язика та піднебіння — «ви­мітаючими» рухами вгору для нижніх і вниз для верхніх зубів. Жувальну поверхню зубів чистять горизонтальними рухами вперед-назад. За щічками — круговими по зімкнутих зубах. Насамкі­нець чистять язик.

Добираємо раціон, що зміцнює зуби

Щоб запобігати карієсу й укріпляти дітям зуби, слід
забезпечити їм раціональне харчування. Зокрема, слід
включити до раціону дітей достатню кількість продуктів, що містять фтор (Р) і кальцій (Са).

Чимало фтору міститься в яловичині, рисі, яйцях, молоці, цибулі, шпинаті, яблуках, рибі (тріска, сом), горіхах, печінці і інших продуктах, але основна кількість фтору надходить до організму з водою. Особливо багаті на фтор — чай (100 мкг/г) і морська риба (5-10 мкг/г).

Кальцієм насичені такі харчові продукти, як молоко і молокопродукти (вершки, сир), городна зелень (петрушка, шпинат), бобові (боби, квасоля), риба, горіхи. Добова потреба організму у кальції (800-1500 мг) зазвичай задовольняється за допомогою їжі.

Варто пам'ятати, що солодощі, кислі фрукти та соки, газовані напої послаблюють зубну емаль. Тому після їх вживання дитині слід ретельно прополіскувати рот або чистити зуби.

Жувальні гумки

Цукрозамінники (ксиліт, сорбіт тощо), які містяться у жувальних гумках, чинять корисний вплив на емаль зубів, перешкоджаючи виникненню карієсу. Також жування гумки укріплює ясна. Гумки можна давати всім дітям старше трьох років незалежно від того, є у них у роті пломби чи ні, обов'язково після їжі. Тривалість жування гумки має становити не більше 10-15 хвилин.

Заохочення до чищення зубів

Не всі діти хочуть чистити зуби, тим більш самостійно. Одним із засобів зацікавлення до чищення зубів є супроводження процедури казкою, в якій би підтверджувалася необхідність цієї процедури.

Ми сформувати у дітей правильне ставлення до чищення зу- бів і підготувати їх до стоматологічного огляду, можна прочитати їм казку. Казка пояснить важливість догляду за зуба­ми та розвіє страх перед візитом до стоматолога.