Шановні батьки! На жаль, ми вимушені працювати в умовах карантину. Сьогодні діти - наші вихованці знаходяться вдома. Як організувати спільне дозвілля, чим зайняти дітей, як забезпечити їх повноцінний розвиток вдома - ці та інші поради ви зможете знайти у рубриці "Для вас, батьки". Заходьте на сторінку та користуйтесь.

Перша медична допомога

Перша медична допомога - це комплекс заходів, направлених на відновлення або збереження життя та здоров`я потерпілого, здійснюваних немедичними працівниками або самим потерпілим. Одним з важливих положень при наданні першої допомоги є її терміновість: чим швидше вона буде надана, тим більше надії на благополучний результат. Тому таку допомогу вчасно повинен надавати той, хто знаходиться поряд з потерпілим. Кожен працівник повинен вміти надавати першу медичну допомогу.

 

Увага,  це повинен уміти кожен!

 

Послідовність надання першої допомоги 

·                     усунути вплив на організм ушкоджуючих факторів, загрожуючих здоров`ю і життю потерпілого (звільнити від дії електричного струму, винести із зараженої атмосфери, погасити палаючу одежу, витягти з води, тощо), оцінити стан потерпілого;

·                     визначити характер і тяжкість травми, найбільшу загрозу для життя потерпілого, заходи по його порятунку;

·                     виконати необхідні заходи до порятунку потерпілого в порядку терміновості (відновити проходимість дихальних шляхів, провести штучне дихання, провести закритий масаж серця, зупинити кровотечу, визначити місце перелому, наложити пов`язку і т.д.);

·                     підтримувати основні життєві функції потерпілого до прибуття медичного працівника;

·                     викликати швидку допомогу або лікаря, або транспортувати потерпілого в найближчий лікувальний заклад.

 

Перша допомога при пораненні

Надаючи першу допомогу при пораненні суворо дотримуйтесь таких основних правил:

·                не можна промивати рану водою або будь-якою лікарською речовиною, засипати порошком і змащувати мазями, тому що це перешкоджає її загоюванню, сприяє занесенню в неї бруду з поверхні шкіри і викликає нагноєння;

·                не можна видаляти з рани пісок, землю, камінці і т.д., тому що видалити все, що забруднює рану, неможливо. Потрібно обережно зняти бруд довкола рани, очищуючи шкіру від її країв назовні, щоб не забруднити рану; очищену ділянку довкола рани потрібно змастити настойкою йоду перед накладенням пов`язки;

·                не можна видаляти з рани згустки крові, тому що це може викликати сильну кровотечу;

·                не можна замотувати рану ізоляційною стрічкою або накладати на рану павутину, щоб уникнути зараження стовбняком.

   Для надання першої допомоги необхідно розпакувати існуючий в аптечці індивідуальний пакет відповідно інструкції, надрукованій на обгортці. При накладанні пов`язки не можна торкатися руками тієї її частини, яка повинна бути накладена безпосередньо на рану.

   Якщо індивідуального пакета немає, то для перев`язки можна використати чисту носову хустку і т.п. Накладувати вату безпосередньо на рану не дозволяється.

 

Перша допомога при кровотечі

Для зупинки кровотечі необхідно:

·         підійняти поранену кінцівку;

·         затулити рану перев`язочним матеріалом (з пакету), складеним в грудочку, і притиснути зверху, не торкаючись пальцями самої рани; в такому положенні, не відпускаючи пальців, тримати 4-5 хв. Якщо кровотеча зупиниться, то, не знімаючи накладеного матеріалу, поверх нього накласти ще одну подушечку з іншого пакета або шматок вати й забинтувати поранене місце з невеликим натиском, щоб не порушувати кровообіг пораненої кінцівки. При бинтуванні руки або ноги витки бинта повинні йти знизу вгору - від пальців до тулуба;

·         при сильній кровотечі, якщо її неможливо зупинити давильною пов`язкою, необхідно стиснути кровоносні судини, живлячі поранену область, пальцями, джгутом або закруткою, або зігнути кінцівку в суглобах. В усіх випадках при великій кровотечі необхідно терміново викликати лікаря і указати йому точний час накладки джгута (закрутки).

 

Перша допомога при опіках

   Якщо на потерпілому загорівся одяг потрібно швидко накинути на нього пальто, будь-яку цупку тканину або збити полум`я водою. Не можна бігти в палаючій одежі, тому що вітер, роздуваючи полум`я, збільшить та посилить опік.

   При наданні допомоги не можна торкатися руками обпечених ділянок шкіри або змащувати їх мазями, жирами, маслами, вазеліном, присипати харчовою содою, крохмалем і т.д. Не можна проколювати пузирі, видаляти налиплі до обпеченого місця смолисті речовини, тому що можна обідрати обпечену шкіру і тим самим створити умови для зараження рани.

   При невеликих по площі опіках першого і другого ступенів треба накласти на обпечену ділянку шкіри стерильну марлеву пов`язку.

   Одяг і взуття з обпеченого місця не можна зривати, а необхідно розрізати ножицями і обережно зняти. Якщо обгорілі шматки одягу прилипли до обпеченої ділянки тіла, то поверх них потрібно накласти стерильну пов`язку і направити потерпілого в лікувальний заклад.

  При тяжких і обширних опіках потерпілого необхідно загорнути в чисте простирадло або тканину, не роздягаючи його, укрити тепліше, напоїти теплим чаєм і створити спокій до прибуття лікаря.

  Обпечене обличчя необхідно закрити стерильною марлею.

  При опіках очей необхідно робити холодні примочки з розчину борної кислоти (половина чайної ложки на стакан води) і негайно відправити потерпілого до лікаря.

    Якщо кислота або основа (луг) попала на шкіру через одяг, то спочатку потрібно змити її водою з одягу, а потім обережно розрізати і зняти з потерпілого мокрий одяг, після чого промити шкіру.

  При попаданні на тіло людини сірчаної кислоти або основи у вигляді твердої речовини необхідно видалити її сухою ватою або шматком тканини, а потім вражене місце ретельно промити водою.

Перша допомога при обмороженні

Ушкодження тканин внаслідок дії низької температури називається обмороженням.

Перша допомога - це негайне зігрівання потерпілого, особливо обмороженої частини тіла для чого потерпілого потрібно найшвидше перенести в тепле приміщення. Потім обморожену кінцівку помістити в теплу ванну з температурою 20 градусів Цельсія. За 20-30 хвилин температуру поступово збільшити до 40 градусів Цельсія, при цьому кінцівку ретельно обмивають милом.

Після ванни ушкоджені ділянки потрібно висушити, закрити стерильною пов`язкою і тепло вкрити. Не можна змащувати їх жиром і мазями. Обморожені ділянки тіла не можна розтирати снігом, рукавицею, носовою хусткою. Робити масаж можна тільки чистими руками. Потерпілому також дають гарячу каву, чай, молоко. Потім його потрібно доставити в найближчий лікувальний заклад з прийняттям всіх заходів щодо попередження повторного переохолодження.

 

Перша допомога при переломах, вивихах, забиттях, розтягненні зв'язок

При переломах, вивихах, розтягненні зв`язок та інших травмах потерпілий відчуває гостру біль, різко посилюючу при спробі змінити положення ушкодженої частини тіла.

Найголовнішим моментом при наданні першої допомоги являється створення спокою для ушкодженої кінцівки. до місця травми необхідно прикласти “холод”.

При падінні. ударі можливий перелом черепа (ознаки: кровотеча з вух та рота, несвідомий стан) або струс мозку (ознаки: головна біль, тошноти, рвота, утрата свідомості).

Перша допомога: потерпілого необхідно покласти на спину, на голову накласти тугу пов`язку і покласти “холод”, забезпечити спокій до прибуття лікаря.

У потерпілого, який знаходиться у несвідомому стані, може бути рвота. У цьому випадку необхідно повернути його голову на ліву сторону. Якщо наступає задуха, то необхідно висунути нижню щелепу потерпілого вперед і підтримувати її в такому стані, як при проведенні штучного дихання.

При пошкодженні позвоночника у потерпілого спостерігаються такі ознаки: різка біль у позвоночнику, неможливість зігнути спину і повернутися.

Перша допомога: обережно, не піднімаючи потерпілого, підсунути під його спину широку дошку, двері, зняті з навісів, або перевернувши потерпілого лицем вниз суворо слідкувати, щоб його тулуб не прогинався. Транспортувати потерпілого також необхідно або на дошці, або лицем вниз.

При переломах кісток тазу у потерпілого спостерігаються такі ознаки: біль при обмацуванні тазу, біль у паху, неможливість підійняти виправлену ногу.

Перша допомога: під спину потерпілого необхідно підсунути широку дошку, покласти його в положення “жаба”. Не можна повертати потерпілого набік, садовити і ставити на ноги.

При переломі ключиці у потерпілого спостерігаються такі ознаки: біль в області ключиці, припухлість в області перелому.

Перша допомога: покласти в підмишечну ямку невелику грудочку вати, прибинтувати руку до тулуба, зігнувши її в лікті під прямим кутом, підвісити руку до шиї бинтом. Бинтувати потрібно від хворої руки на спину.

При переломі і вивиху кісток кінцівок у потерпілого спостерігаються такі ознаки: біль у кістках, неприродна форма кінцівки, рухливість у місці, де немає суглоба, скривлення і пухлина на місці перелому або вивиху.

Перша допомога: забезпечити повну нерухомість ушкодженої кінцівки, не можна самому вправляти вивих, необхідно створити для ушкодженої кінцівки нерухоме положення, при накладенні шини обов`язково необхідно забезпечити нерухомість двох, або навіть трьох суглобів, шинна пов`язка не повинна стискати важливі судини, нерви і виступи кісток.

При переломі ребер у потерпілого спостерігаються такі симптоми: біль при диханні, кашлі і русі.

Перша допомога: необхідно туго забинтувати груди або стягнути їх рушником під час видиху.

При забитті у потерпілого спостерігаються такі симптоми: припухлість у місці забиття, біль при доторкуванні до місця забиття.

Перша допомога: до місця забиття треба прикласти “холод”, а потім накласти тугу пов`язку. Не потрібно змащувати забите місце йодом, розтирати і накладати зігріваючий компрес.

Якщо потерпілого звільнено з-під стискування вагою, то необхідно туго забинтувати і підійняти ушкоджену кінцівку, підкласти під неї одяг. Поверх бинта потрібно накласти “холод”. При переломі кінцівки потрібно накласти шину. Якщо у потерпілого відсутнє дихання і пульс, необхідно зробити штучне дихання і закритий масаж серця.

При розтягненні зв`язок у потерпілого виникає різка біль у суглобі, припухлість в суглобі.

Перша допомога: туге бинтування, забезпечення спокою для ушкодженої ділянки, прикладання “холоду”. Ушкоджена нога повинна бути піднята, ушкоджена рука - підвішена на косинці.

Перша допомога при попаданні сторонніх тіл під шкіру

або в око

При попаданні стороннього предмету під шкіру видаляти його можна лише в тому випадку, якщо є упевненість. що це можна зробити легко і повністю. В інших випадках необхідно звернутися до лікаря. Після видалення стороннього предмета необхідно змастити місце поранення йодом і накласти пов`язку.

Сторонні тіла, що попали в око, краще за все видаляти промиванням струменем води з стакана, з вати або марлі, за допомогою питного фонтанчика, направляючи струмінь від зовнішнього кута ока до внутрішнього. Терти око не слід.

 

Перша допомога при  втраті притомності, тепловому і сонячному ударах

та при отруєнні

В переднепритомному стані (запаморочення голови, млосність, стиснення в грудях, недостатність повітря, потьмарення в очах) потерпілого треба покласти опустивши голову нижче тулуба, тому що при обмороці відбувається раптовий відлив крові від мозку.

Необхідно розстебнути одяг потерпілому що перешкоджає його диханню, забезпечити приплив свіжого повітря, дати потерпілому випити холодної води, давати нюхати нашатирний спирт. Обличчя і груди можна змочувати холодною водою.

При тепловому і сонячному ударах відбувається приплив крові до мозку внаслідок чого потерпілий відчуває раптову слабкість, головну біль, виникає рвота, його дихання стає поверховим. Допомога заключається в тому, що потерпілого необхідно вивести або винести з жаркого приміщення або сонця в тінь, прохолодне приміщення, забезпечивши притік свіжого повітря. Його треба покласти так, щоб голова була вище тулуба, розстебнути одяг, покласти на голову лід або робити холодні примочки, змочити груди холодною водою, давати нюхати нашатирний спирт. Якщо дихання припинилося або дуже слабке і пульс не прощупується, необхідно робити штучне дихання і закритий масаж серця, а також терміново викликати лікаря.

При отруєнні газами, в тому числі чадним, ацетиленом, природним, парами бензину з`являється головна біль, стук в скронях, “дзвін в вухах”, загальна слабкість, запаморочення в голові, посилене серцебиття, млосність, рвота. При сильному отруєнні настає сонливість, апатія, байдужість, а при тяжкому отруєнні — збуджений стан з безладними рухами, втрата або затримка дихання, розширення зіниць.

При всіх отруєннях треба негайно вивести або винести потерпілого з отруєної зони, розстебнути одяг, забезпечити притік свіжого повітря, покласти його, підняти ноги, вкрити тепліше, давати нюхати нашатирний спирт. При необхідності робити штучне дихання.

  

Перша допомога при  укусах

При укусі отруйних змій і комах з`являється запаморочення голови, нудота, блювота, сухість і гіркий смак у роті, посилений пульс, серцебиття, задишка, сонливість, а також втрата свідомості, зупинка дихання.

В місці укусу виникає нестерпна біль, шкіра червоніє. отікає.

Допомога при укусах:

·                потерпілого необхідно покласти щоб сповільнити розходження отрути по тілу;

·                укушеній кінцівці необхідно забезпечити спокій, прибинтувати її до тулуба і т.п.,

·                пов`язку час від часу потрібно послаблювати, щоб вона не врізалася в тіло;

·                необхідно дати велику кількість питва (гарячий чай), 15-20 крапель настоянки валер`янки на півсклянки води;

·                ні в якому разі не можна припікати місце укусу, робити розрізи, накладати джгут, давати потерпілому алкоголь, відсмоктувати отруту з ранки;

·                потерпілого потрібно відправити в найближчий лікувальний заклад в положенні лежачи.

 

Перша допомога при попаданні стороннього предмета в дихальне горло

При попаданні стороннього предмета в дихальне горло потерпілого, в якого виникають ознаки задухи, але свідомість зберігається, необхідно найшвидше показати лікарю.

В крайньому випадку потерпілому завдають декілька ударів кистю в міжлопаткову область при нахиленій вперед голові або в положенні лежачи на животі. Якщо це не допомогло охоплюють потерпілого ззаду так, щоб кисті зчепилися на животі, і роблять декілька швидких натискувань на живіт.

 Друк  E-mail

Додати коментар


Захисний код
Оновити

Яндекс.Метрика