Знайомтеся — «король» респіраторних вірусів COVID-19

30 січня 2020 року Всесвітня організація охорони здоров'я  (ВООЗ) оголосила міжнародну надзвичайну ситуацію у сфері охорони здоров'я через атаку нового штаму коронавірусу. Чи є в українців підстави панікувати? Розкажемо, але спочатку з'ясуємо якомога більше про це захворювання.

Хто він

Поняття «коронавірус» не конкретизує новий вид, а об'єднує групу хоч і споріднених, але різних вірусів. Вони мають високу частоту мутацій і швидко змінюються. Ними можуть інфікуватися як тварини, так і люди.

Разом із новим штамом, що наразі активно поширюється в Китаї та інших країнах, уже налічують 40 коронавірусів. Сім із них спричиняють захворювання в людини - від гострої респіраторної вірусної інфекції (ГРВІ) до тяжких станів. Зокрема, MERS-СоV спричиняє близькосхідний респіраторний синдром, а SERS-СоV - тяжкий гострий респіраторний синдром.

Штам коронавірусу, що спричинив спалах епідемії, — новий. Раніше його не виявляли в людей. Перші інфікувалися в грудні 2019 року.

Після виступу 11 лютого 2020 року Генерального директора ВООЗ на пресбрифінгу щодо коронавірусів новий штам отримав назву COVID-19.

Звідки взявся

Хоч про новий штам короновірусу заговорили н 2020-му та перших інфікованих зареєстрували в останній день 2019-го. Саме тому в його назві фігурує цифра 19.

Лікарі-епідеміологи припускають, що вперше люди інфікувалися ним від тварин. Відбулося це, коли вони відвідували оптовий базар морепродуктів й екзотичних тварин Хайнань, що в м. Ухань, провінція Хубей, Китай.

Оскільки туші тварин розчленовують одразу в місцях продажу, тамтешні продуктові базари називають мокрими.

Перший спалах захворювання лікарі зареєстрували як вірусну пневмонію. Про новий штам коронавірусу COVID-19 світ дізнався лише за тиждень. Оскільки джерелом інфікування були дикі тварини, лікарі-епідеміологи рекомендували уникати місць їх скупчення, а також - утримуватися від тісного контакту з працівниками місць торгівлі дикими тваринами. Як виявилося, лише цих рекомендацій було недостатньо - ситуація продовжувала загострюватися.

Як передається

Зазвичай коронавірус передається від інфікованої чи хворої людини здоровій і потрапляє їй на слизові оболонки носа, рота, очей. Відбувається це трьома шляхами.

Контактний шлях передачі коронавірусу переважає над краплинним і повітряним. Людина інфікується через предмети, що контаміновані виділеннями з дихальних шляхів хворого, — хустинки, рукавиці; руки; дотики до тварин, м'яса, риби; дверних ручок, поручнів тощо.

Також коронавірус передається під час тісного контакту з його носієм через слиз, слину під час чхання, кашлю чи розмови, коли утворюються краплі діаметром понад 5 мкм. Тісним контактом вважають відстань до 1 м. Це означає, що миття рук, «кашлевий етикет», обробка поверхонь дезінфекційними засобами, захист очей, маска на обличчі знижують ризик інфікуватися.

Повітряний шлях передачі не характерний для коронавірусів, хоч і можливий за певних умов. Наприклад, під час процедур з утворенням аерозолю. До таких належать лише медичні процедури — бронхоскопія, інтубація трахеї, санація трахеобронхіального дерева у хворого, що перебуває на штучній вентиляції легень, тощо. Тому для більшості населення такий шлях не страшний.

До групи підвищеного ризику тяжкого перебігу захворювання належать люди літнього віку чи ті, які мають слабкий імунітет, супутні захворювання, зокрема цукровий діабет, цироз печінки, хворобу Паркінсона, захворювання серцево-судинної системи гіпертонію тощо.

Які має симптоми

Інфікована людина може: мати помірні чи виражені перші симптоми захворювання:

підвищену температуру тіла;

біль у горлі;

млявість;

головний біль;

задуху;

раптовий кашель;

нежить.

Симптоми розвиваються стрімко й варіюються. За тяжкого перебігу вони можуть прогресувати до поліорганної недостатності чи зупинки серця.

Головний підступ коронавірусу в тому, що симптоми складно відрізнити від проявів грипу чи ГРВІ. А специфічних коронавірус не має.

Як діагностувати та лікувати

Через схожість із грипом і ГРВІ діагностувати коронавірус лише за симптомами складно. Тому ВООЗ принагідно рекомендує звертатися н заклади охорони здоров'я за перших проявів ГРВІ, грипу чи пневмонії. А ще перед візитом спочатку відповісти собі, і а потім і лікарю на запитання:

чи контактували з людиною із симптомами ГРВІ;

подорожували протягом 14 днів до перших проявів захворювання;

спілкувалися з людиною, яка нещодавно повернулася з Китаю.

Аби підтвердити чи спростувати діагноз, лікар призначить лабораторні дослідження. В Україні вони вже є.

5 лютого 2020 року Центр громадського здоров'я МОЗ України (ЦГЗ) отримав перші тест-системи. Вони складаються з комплекту реагентів, якими проводять дослідження методом полімеразної ланцюгової реакції. Усі зразки хворих із підозрою на коронавірус направлятимуть до вірусологічної референс-лабораторії ЦГЗ.

Специфічного лікування не існує, тож воно базується на загальних принципах - підтримання руху тіла пацієнта і його дихання, поки імунна система не подолає COVID-19. Лікарні тестують і уплив противірусних препаратів, аби визначити їхню ефективність проти нового штаму коронавірусу.

Чи боятися українцям

Лікарі застерігають населення не користуватися сумнівними методами, що не захищають від інфікування новим штамом коронавірусу, і можуть лише зашкодити. Це, зокрема, неконтрольоване вживання вітаміну С, надягання одразу кількох масок, самолікування антибіотиками, куріння тощо.

Зверніть увагу!

Коронавірус полюбляє холодну погоду точніше — зачинені кватирки й невентильовані приміщення. Тож, що тепліше буде за вікном, то менше вірус поширюватиметься

Маска не може затримати коронавірус. Вона затримує виділення хворої людини. Це головне завдання маски. Тому здоровим людям маски не рекомендовані, а носити їх на свіжому повітрі немає сенсу

Євген Комаровський

Фахівці наголошують, що у разі дотримання заходів профілактики, українцям вірус не загрожуватиме.

Джерело: журнал «Медична сестра  дошкільного закладу» №3/2020