Шановні батьки! В розпалі літо. Час оздоровлення, веселих розваг, ігор з водою тощо. Попіклуйтесь про безпеку вашої дитини влітку. Ознайомтесь з порадами, які ми підготували для вас на сторінці "Для вас, батьки"

Виховання дівчинки: чи потрібна нам принцеса?

«Вітаємо, у вас дівчинка!» — говорить акушерка. І батьки, звичайно, сяють від щастя. Тепер уся сім'я купуватиме рожеві сукні, ляльок, туфельки і бантики. І навіть коляску мама і тато куплять рожеву або червону, у крайньому разі — бузкову. Поки ще ніхто не замислюється, як потрібно виховувати крихітку. Психологічні дослідження довели, що в перший рік після народження дітей батьки хлопчиків і дівчаток поводяться по-різному. Батьки дівчаток частіше беруть їх на руки, вживають більше зменшувально-пестливих слів, висловлюють ніжні почуття.

Але чим старшими стають діти, тим менше відмінностей у батьківському підході ми спостерігаємо. Опитавши чимало батьків, ми дістали збірний образ сучасної дівчинки 5-8 років. Ось які риси, на думку батьків, вона повинна мати: приємна зовнішність; швидка реакція; уміє постояти за себе; спортивна; розумна; лідер у колективі; уміє встановлювати контакти; самостійна.

Чи не нагадує вам цей перелік вимоги до вакансії менеджера або керівника? Чи помічаєте ви, що риси, які сучасні батьки хочуть виховати у своїх дівчатках, далекі від образу ніжної і прекрасної принцеси?

Сучасне життя змінило ставлення до виховання дітей різної статі. Раніше, приблизно років сто-двісті тому, хлопчиків і дівчаток виховували зовсім по-різному. Дівчатка опановували шитво і кулінарію, танці і хороші манери. А хлопчики брали уроки фехтування і боротьби, стрільби і верхової їзди. Можна, звичайно, на це заперечити. Адже і в наш час є «хлоп'ячі» гуртки і секції і дівчачі. Та сьогодні дедалі частіше можна побачити дівчинку, яка не гірше за хлопчиків стріляє і скаче, бореться або фехтує. Це, поза сумнівом, данина часу і тенденціям, які виникли в суспільстві. Але річ навіть не в тому, чим займаються хлоп'ята і дівчата, а в тому, як вони поводяться, про що розмірковують, чого прагнуть. Ідеї рівності статі, мода унісекс, спільне навчання, зміна ролі жінки в сім'ї, зміна системи цінностей у суспільстві — ці та багато інших причин призвели до того, що батьки тепер інакше виховують своїх доньок.

Як же в наш час правильно виховувати дівчаток? Що їм читати, як розмовляти, які теми вибирати? І взагалі, який напрям вибрати? Нехай дочка зростає принцесою, «ніжною квіткою», чи краще виховувати дівчинку так, щоб у житті вона могла не лише «коня на скаку зупинити», а й розв'язувати серйозніші проблеми? Деякі батьки схильні ставити питання руба: «Сім'я чи кар'єра». Поміркуймо разом.

 

ДІВЧИНКА МАЄ ВМІТИ ПОСТОЯТИ ДА СЕБЕ   

«Зараз таке життя, що не до ніжностей», — говорить тато двох дочок — може, і хотів би, щоб мої дівчатка були ніжними принцесами, але життя диктує зовсім інше: треба бути сильними, уміти дати відсіч. Ось і доводиться виховувати жорстко, показувати приклад не цілком жіночної поведінки».

«Ми з чоловіком не хочемо, щоб дочку весь час кривдили. Тому вчимо її давати здачу кривдникові, нікому не прощати образливих слів або дій на свою адресу. І в цьому питанні ми, батьки, солідарні. Адже ми часто спостерігаємо, що дівчатка потерпають від агресії, але не можуть за себе постояти. Так потім відбуватиметься і в дорослому житті. З'явиться такий чоловік, який і битиме, і командуватиме, а дівчинка нічого не зможе вдіяти», — розмірковує мама п'ятирічної Ніки.

«А я вважаю, що дівчинка має бути дівчинкою», — говорить мама першокласниці Насті. Дівчинка танцює, малює, співає і обожнює театр. Мама вчить дівчинку готувати, вишивати, в'язати і вести господарство. «Не треба підлаштовуватися під тих, хто просто хоче зробити нас усіх однаковими, — виробників одягу, пластичних хірургів, політиків, — а виховувати дівчинку так, як це природно для її жіночої суті. Адже жінка — це, передусім, мама, дружина, хранителька вогнища. Ну, а захищати жінку повинен чоловік, а не вона сама кулаками розмахувати».

Поза сумнівом, кожна сім'я має право виховувати дитину так, як вважає потрібним, і орієнтуватися на ті цінності, які переважають у сім! Проте десь є золота середина, яка дозволить нам виховувати дочку так, щоб вона не перестала бути жіночною, ніжною, м’якою і при цьому зуміла захистити себе від будь-яких видів агресії.

 

ЯК ВИХОВУВАТИ ЖІНОЧНІСТЬ?

Дуже добре, коли в сім'ї є і мама, і тато. Тому що саме обидва батьки можуть гармонійно виховувати жіночність у дочки. Мама в цьому разі — відмінний приклад того, як поводяться «справжні жінки». А тато допомагає дівчинці побачити, чи правильно вона поводиться, який вигляд вона має в очах оточення. Батько дає оцінку її поведінці: хвалить, робить компліменти, проявляє свою любов, підвищуючи дитячу самооцінку. Щоб дочка зростала жіночною, вона обов'язково має бачити приклад того, як проявляє свою жіночність мама, бабуся. Розгляньмо декілька конкретних прикладів.

 

НАДАВАЙТЕ ДОЧЦІ МОЖЛИВІСТЬ СПІЛКУВАТИСЯ З ІНШИМИ ДІВЧАТКАМИ. ЗАПРОШУЙТЕ ЇХ ДО СЕБЕ В ГОСТІ.

■ Мама Олени — рудоволоса жінка з досить різким, гучним голосом. Жінка часто палить, ходить важкою ходою, має грубуватий голос. Вона виховує дочку сама, без чоловіка. їй доводиться багато працювати, і тому на спілкування з дочкою бракує часу. Ця мама обіймає керівну посаду і, можливо, тому вдома теж любить командувати, говорити наказовим тоном. Жінка любить повторювати про те, що вона «і баба, і мужик» в одній особі. Вона рідко буває ласкава до Оленки, кажучи, що все це «телячі ніжності». Олена теж зростає досить жорсткою і різкою. У свої сім років вона вважає, що треба бути схожою на Воячку — героїню мультфільму, яка може битися і підпорядковувати собі всіх, кого захоче. Дівчинка ходить тільки в джинсах, незважаючи на юний вік, може грубо вилаятися, а маму абсолютно неласкаво називає «мати».

■ Мама Аліси теж виховує своїх дівчаток без батька. Тато двійнят пішов із сім'ї, коли дізнався про вагітність.

І цій мамі доводиться багато працювати, щоб поставити дочок на ноги. «Знаєте, коли б не мої дівчатка, мені було б важко. А з ними все легко. Ми любимо пекти, разом ходимо на фітнес, нещодавно записалися на танці. Удома в нас таке собі дівоче царство. Я сама люблю все миле, ніжне, жіночне. І дівчаткам від народження прищеплюю це», — розповідає мама. Як бачимо, в одній і тій самій ситуації мами, які є найважливішим і найголовнішим прикладом для дочок, поводяться по-різному.

Щоб виховати в дівчинці жіночність, спробуйте звернути увагу на таке:

         Чи купуєте ви дівчинці саме жіночний одяг?

         Якщо ви мама, то чи може дочка бачити прояви жіночності у вашій поведінці, характері?

         Якщо ви тато, то чи досить часто ви говорите дочці компліменти, захоплюєтеся її зовнішністю, душевними якостями?

         Чи підтримуєте ви, чи схвалюєте жіночну поведінку своєї дитини? Чи, навпаки, критикуєте дочку за це?        .

         Чи вибираєте ви для дочки більш дівчачі види спорту, гуртки, чи, навпаки, вважаєте, що між хлопчиками і дівчатками великої різниці в цьому бути не повинно?

         Які книги ви читаєте своїй дочці? Чи віддаєте перевагу книгам, у яких розповідається саме про жіночних дівчаток?

 

ЕСТЕТИЧНЕ ВИХОВАННЯ

Дайте своїй дочці можливість слухати красиву музику — це допоможе вам у вихованні жіночності. Можна слухати класику, а можна звернутися до сучасних композиторів. Частіше відвідуйте разом театр, ходіть на концерти замість перегляду фільмів у кінотеатрі. І не забувайте про те, щоб дівчинка йшла до театру одягненою по-святковому. Це допомагає відчути урочистість атмосфери і почуватись красунею.

 

СПОРТ І ХОББІ

Вибирайте такі види спорту, які сприятимуть розвитку жіночності, а не мужності. Фігурне катання або художня гімнастика, танці або хореографія замість футболу, боксу або боротьби. Уважно ставтесь і до вибору дитячих захоплень. Дівчаткам корисно засвоїти ази кулінарії або домогосподарства, шити лялькам одяг, учитися прати, прибирати. І не треба побоюватись, як це роблять деякі батьки, що їхня дівчинка все життя тільки митиме і пратиме. Насправді, прищеплюючи дочці навички хатньої роботи, ви допомагаєте дівчинці усвідомлювати свою соціальну роль — роль дбайливої, умілої, доброї мами і дружини.

 

СПІЛКУВАННЯ

Тепер поговоримо про те, як правильно створювати коло спілкування для дівчинки. Немає жодної потреби шукати школу з роздільним навчанням. Але, виховуючи дівчинку, ви маєте пам'ятати про те, що дітям властиво копіювати поведінку однолітків. І якщо у вашої дочки є братик і вони багато спілкуються між собою, то дівчинка неодмінно копіюватиме хлопчачу поведінку. То що ж робити? Обмежувати їх спілкування? — Ні, але у дівчинки завжди має бути таке середовище, у якому вона могла б проявляти свою жіночність. Влаштовуйте дівочі посиденьки, запрошуйте подружок у гості, разом відвідуйте всілякі майстер-класи і ходіть на прогулянки. Це необхідно для того, щоб дівчатка могли виробляти свій, відмінний від хлопчиків стиль поведінки.

 

КНИГИ І ФІЛЬМИ

Від того, що читає і дивиться ваша дитина, залежить те, якою вона виросте. Тому не треба недооцінювати те, що ви пропонуєте дочці для читання і перегляду. Передусім зверніть увагу на книги і фільми, у яких показаний розвиток, дорослішання дівчаток, їхні стосунки з протилежною статтю.

Ось невеликий список книг, які можна читати маленьким дівчаткам:

• Наріне Абгарян «Манюня»;

• Джен Ормерод «Моді і Ведмідь»;

• Ліна Жутауте «Тося, Бося і Гном Чистьоха»;

• Соф'я Прокофьєва «Маленька Принцеса»;

• Юрій Коваль «Полинові казки»;

• Роксана Гальє «Подаруй мені місяць»;

• Ніл Гейман «Чорнична дівчинка»;

• Лідія Чарська «Тасине горе»;

• Френсіс Бернетт «Маленька принцеса»;

• Астрід Ліндгрен «Еміль і маленька їда»;

• Соф'я Могилевська «Про Машу і горошину»;

• Ірина Пивоварова «Одного разу Таня з Манечкою».

Окрім цих книг ви можете згадати ті, які ви самі читали в дитинстві і головні герої яких — дівчата. Існує також чимало фільмів і мультфільмів, у яких теж розповідається про дівчаток:

• «Новорічні пригоди Маші і Віті»;

• «Попелюшка»;

• «Гостя з Майбутнього»;

• «Аліса в Країні чудес»;       

• «Хроніки Нарнії»;

• «Міст до Террабіт».

 

НАЙГОЛОВНІШЕ У ВИХВАННІ ЖІНОЧНОЇ ДІВЧИНКИ

батьківський приклад

А саме — те, як тато ставиться до мами, як поводиться мама і як батьки взаємодіють одне з одним, які стосунки панують між ними.

 

 

розумний баланс

«А як же кар'єра?» — запитають деякі батьки. Мало хто з них захоче сьогодні, щоб їхня дочка була просто домогосподаркою і просто жіночною. Але ж насправді важливе не те, ким буде дівчинка, коли виросте. Вона може бути мамою і дружиною або може робити кар'єру. Чи поєднувати і те й інше. Важливе те, чи щасливою, самодостатньою вона почуватиметься. І для цього, звісно, не треба водити дівчинку в секцію боротьби або учити давати здачі.

 

ЩО ТРЕБА РОБИТИ?

Сформувати адекватну самооцінку Цього можна досягти правильним ставленням до дочки, умінням підтримувати її у важкі моменти, хвалити за досягнення і не критикувати за невдачі.

Виховувати в дитини позитивне ставлення до світу Якщо ви весь час бурчите і гніваєтеся, нарікаєте на те, що все навкруги йде якось не так, ваша дочка матиме те саме світовідчуття. Тому варто подумати про те, як змінити своє ставлення до світу і людей.

Учити дитину ставити перед собою цілі і досягати їх Ця важлива якість допомагає не лише робити кар'єру, але і бути цілеспрямованою людиною. Що, до речі, важливо і для дівчаток, і для хлопчиків.

Учити дитину спілкуватися з людьми Тому що без соціуму людина не почувається щасливою і затребуваною.

Отже, чи треба нам виховувати з дівчинки принцесу? Ніжну, ласкаву, добру, милу, чуйну? Звичайно, треба. Але ми не забуваймо і проте, що кожній людині, незалежно від її статі, важливо почуватись щасливою і самодостатньою, поважати себе і бути в ладу з оточенням.

ЛЮБОВ ДОПОМАГАЄ ВИХОВУВАТИ ДІВЧИНКУ ЖІНОЧНОЮ І М’ЯКОЮ.

 Друк  E-mail

Додати коментар


Захисний код
Оновити

Яндекс.Метрика