Шановні батьки! В розпалі літо. Час оздоровлення, веселих розваг, ігор з водою тощо. Попіклуйтесь про безпеку вашої дитини влітку. Ознайомтесь з порадами, які ми підготували для вас на сторінці "Для вас, батьки"

Виховання хлопчика: бетмен чи хуліган?

Виховання хлопчиків — тема дуже цікава і не менш складна. Не має значення, у якій сім'ї зростає дитина — у повній чи неповній, в одно- чи багатодітній. Проблема полягає втому, що вкладають батьки в поняття «виховання хлопчика». Хлопчик — це майбутній чоловік. Яким він має бути, коли виросте? Без сумніву, скільки сімей, стільки і точок зору. І навіть більше. Адже в кожній сім’ї різні думки можуть мати мама і тато, бабуся і дідусь.

Протягом століть хлопчиків виховували інакше, ніж дівчаток. Хлоп'ятам прищеплювали суто чоловічі вміння: їх навчали фехтування і боротьби, верхової їзди, плавання і багато чого іншого. Дівчаток навчали окремо — співати, танцювати, писати вірші, готувати. Сьогодні ситуація докорінно змінилася. Усі діти навчаються разом, починаючи з дитячого садка. Батьки і тих і інших вважають головними рисами, які вони хочуть побачити у своїх дітях, прагнення лідирувати, упевненість у собі і цілеспрямованість. Дівчатка б'ються на татамі, боксують і грають у футбол. А хлопчики стають ніжнішими і менш самостійними, тому що ними опікуються мами і бабусі.

«Я сама не розумію, як потрібно виховувати сина. Тато вважає, що нам потрібно ставитись до нього суворіше, віддати його у спортивну секцію, — говорить мама семирічного Олега. — Тато примушує його бігати і віджиматися. А мені так шкода сина! Він у мене такий хворобливий, ледве що — відразу з'являється кашель, нежить, підвищується температура. Тож якщо тато раптом забув про вранішню пробіжку або поїхав у відрядження, я, звичайно, жалію сина».

«У нас тато з дітьми може тільки м'яко спілкуватися, — розповідає мама шестирічних близнюків Сашка і Сергійка. — Він їм усе дозволяє, усе купує. Щовихідних тато влаштовує свято: йде із синами в парк, вони там разом катаються, потім ідуть у кафе, потім до магазину іграшок. А в будні мені доводиться примушувати їх прибрати, зробити, вивчити тощо. Тато в нас м'який, а я, навпаки, сувора. Бачу, що хлоп'ята зростають розпещеними, ледачими. Вони наслідують татуся, роблять усе, як він. А його бачать тільки в парку».

Дедалі більше сучасних батьків почали замислюватись над тим, як же правильно виховувати хлопчиків, як із ними розмовляти, які фільми показувати і які книги читати.

З'ясуймо, як знайти підхід до сина кожному з батьків.

 

Мама + син

Напевно, у вас вже склалася якась своя система стосунків із сином. І можливо, саме зараз слушна нагода переглянути їх, оскільки хлопчик постійно дорослішає і вимагає іншого ставлення до себе.

Мама — людина, яка піклується, жаліє, опікає дитину. Це не означає, що не треба бути ласкавою і м'якою до сина. Навпаки, саме хлопчикам ваше тепло потрібне навіть більшою мірою, ніж дівчаткам. Адже більшість хлоп'ят-малюків дуже невпевнені в собі, тривожні і потребують підтримки. Тому ваша головна заповідь — бути для сина справжньою мамою. Тією, яка завжди готова пожаліти і приголубити. При цьому дуже важливо бути для сина другом, людиною, з якою він може поділитися тим, що його бентежить.

Якщо ви виховуєте дитину без чоловіка, неправильно намагатися поєднати в собі роль і мами і батька. Хлопчик має бачити поряд із собою маму-жінку, якій у будь-який момент може знадобитися його допомога, жінку, яка не «коня на скаку зупинить», а передасть відповідальність чоловікові, який перебуває поруч, тобто синові. Інакше ви виховаєте чоловіка, який ніколи не захоче брати на себе відповідальність, а чекатиме, поки прийде жінка, яка за нього все розв'яже і все зробить.

■ Рекомендації щодо взаємин мами і сина

         Надайте синові більше самостійності і менше його контролюйте.

         Не беріть на себе роль батька, залишайтеся жінкою поряд із сином.

         Не принижуйте сина, давайте йому можливість приймати самостійні рішення, радьтеся з ним, коли рішення треба прийняти вам.

         Сформулюйте риси, які ви хотіли б виховати в сина.

Тато + син

Усім відома істина: виховання синів набагато легше й успішніше вдається чоловікам. Чому так відбувається? Напевно, татусі добре пам'ятають, як вони почувались, коли мама запитувала, чому на голові немає шапки або в кімнаті безлад, чому син повернувся так пізно або де був. Варто звернути увагу на те, як татусі гуляють із малюками на дитячому майданчику, і порівняти їхню поведінку з поведінкою мам, які гуляють тут же. Чоловіки менш емоційно реагують на дитячі падіння, на спроби досліджувати навколишній світ — спробувати на смак і на твердість те, що хочеться. Попри всі запевнення жінок, татусі все-таки дають дітям більше свободи самовираження і простору для прояву власного «Я».

Сини із задоволенням наслідують батьків приклад, їм подобається робити все, «як тато». Тато дивиться телевізор? і я хочу! Тато з'їв тарілку макаронів? І мені покладіть стільки ж. Татові досить самому зробити щось, щоб дитина захотіла повторити це за ним. Психологи помітили, що для хлопчиків мамина похвала не є такою значущою і бажаною, як татова. Зате від батьків вони чекають позитивної оцінки своїх дій і пишаються, якщо татусі (навіть стримано) їх хвалять.

Саме на батька лягає відповідальність за синову самооцінку. Адже завдяки тому, що тато показує зразок, а потім оцінює дії сина, у того формується самооцінка. І вона буде тим вищою і адекватнішою, чим менше тато порівнюватиме дитину з іншими дітьми, із собою, чим менше критикуватиме дії сина і принижуватиме його.

         Пам'ятайте, що ви — приклад для сина, і він наслідує вас у всьому.

         Не порівнюйте його з іншими дітьми.

         Частіше звертайте увагу на успіхи сина, говоріть йому про те, як ви ним пишаєтесь.

         Навчайте його самостійності, давайте більше свободи дій.

         Відзначайте ті моменти, коли дитина проявила завзятість, добилася мети, вчинила справедливо.

Хто сказав, що хлопчикам не можна плакати? Для дитини будь-якої статі сльози і квиління є корисною емоційною розрядкою.

 

Ким стане син?

Це дуже важливе питання вашого виховання. Ким стане ваша дитина, коли виросте? Тут ідеться не про майбутню професію, а про те, які риси матиме ваш син, як поводитиметься в тій або іншій ситуації. Нам весь час здається, що видасться слушна нагода поговорити із сином, розповісти йому про сенс життя, про те, що добре і що погано. Насправді життя щодня підкидає нам ситуації, які обов'язково треба використовувати у виховних цілях. Син побився або, навпаки, йому «перепало» від хлопців, його не взяли в гру або дражнять? Це і є ті важливі моменти, у яких закладається характер.

А від вас залежить, у який бік поверне дорога. Ви можете вислухати, порадити, висловити свою думку, поділитися тим, як би ви поводились у подібній ситуації.

♦ Як учити хлопчика бути сильним і витривалим

Виховувати з хлопчика чоловіка краще змалку. Не можна почати робити це раптом, наприклад, після досягнення вікової відмітки «З роки» або «5 років». Як це робити з малюком?

♦ Ось ваш синочок вже навчився ходити, і у вас є альтернатива: понести його на ручках (чи на шиї), котити в колясці або тримати за ручку, щоб малюк ішов на своїх неміцних ніжках. Що ви виберете? Мабуть, котити в колясці — спосіб найпростіший і безпроблемний. А нести на руках швидше, ніж вести за руку. Але про яку витривалість тут ітиметься? Тільки про татову, а не про дитячу. Насправді треба дати малюкові можливість пройтися пішки стільки, скільки він зможе. З урахуванням його маленьких дитячих можливостей. А потім запропонувати допомогу. До речі, і мама нехай дотримується такого принципу розв'язання проблеми.

♦ Велосипед, лижі, сноуборд, ковзани і ролики — неодмінні атрибути дитинства хлопчика. Але батьки, які перестраховуються, розмірковують приблизно так: «Нехай доки підросте, потім навчиться кататися, щоб зараз нічого собі не розбив, не покалічив». Але це «потім» може так ніколи і не настати, тому що хлопчик зростатиме з постійною примовкою «обережно», «не впади», «не біжи», «не стрибай». Де тут сформуватися чоловічому характеру!? Насправді всі батьки отримували в дитинстві садна і синці. Щоб син виріс сміливим і не боявся труднощів, він має набувати власного досвіду або, як кажуть, «набивати ґулі». Тому насправді необхідно не просто дозволити кататися на всьому, на чому тільки можна, але і навчити сина це робити. На щастя, сьогодні в продажу є безліч захисних пристосувань — шоломів рукавичок, наколінників і налокітників.

♦ Сильний чоловік — це ще і той, хто уміє піклуватися про жінку. А як можна цього навчитися, якщо мама квапиться все зробити сама? Вона робить усе за малюка, та ще і не дає йому можливості потурбуватися про неї. Якщо ви хочете виростити справжнього чоловіка, проаналізуйте свої дії. Татові слова «Допоможи мамі» мають стати сигналом до дії. Але якщо тато сам не проявляє турботу, то, на жаль, слова так і залишаться словами. А що треба робити мамі? Не хапатися за сумки в супермаркеті, не квапитися вкручувати лампочку, що перегоріла, не пересувати меблі. Адже в неї є син. «Зроби, будь ласка, ти, а я тобі допоможу», — говорите ви, якщо тато відсутній. Зрозуміло, що маленький чоловік ще не зможе пересунути важку шафу. Але важливий сам підхід!

♦ Сильний не означає злий. Звертайте увагу на те, чи вміє ваш син співпереживати оточенню, чи вчиться він розуміти людей, робити для них добро, чи готовий піклуватися про тварин. Сучасні діти дуже завантажені заняттями в школі і в гуртках, тому в них не багато часу залишається, щоб просто спілкуватися і звертати увагу на те, що відбувається навкруги. Дуже важливо звертати увагу на цей бік виховання сина.

 

Жаліти чи не жаліти?

Звичайно, жаліти, любити і не соромитися називати ласкавими словами, зменшувальними іменами. Це дуже важливо для хлопчика впродовж усього періоду дорослішання. Але, будь ласка, не передайте куті меду. Процес обміну ніжностями має бути без сторонніх глядачів, інакше хлопчикові буде дуже незручно. І ще все залежить від віку. Те, що дуже добре і корисно для малюка-дошкільника, буде неправильним і шкідливим для школяра і тим більше для підлітка. Дорослі мають поводитись стримано і акуратно, проявляючи свої почуття до сина. Мама робить це завжди емоційніше, м'якше. Але і тато не повинен демонструвати виключно жорсткість і суворість.

 

Карати чи не карати?

Серйозне питання. Одразу обмовимося: бити і кричати не слід. Це завдає великої шкоди майбутньому характеру чоловіка, бо і те й інше — це приниження. І не має нічого спільного з почуттям поваги до дитини як особистості. Але ніхто не говорить про вседозволеність. Навпаки, батьки, які виховують хлопчиків, мають розробити в сім’ї систему меж, щоб дитина розуміла, що можна, а чого не можна. У цю систему вписується також система заохочень і покарань. Хлопчик має напевно знати, яке покарання тягне за собою провина або які бонуси він може отримати за хорошу поведінку. Начебто нічого нового, абсолютно нормальний підхід. Але дуже багато сімей забувають про нього, і хлопчики зростають, як на гойдалках: сьогодні одні правила, завтра — інші.

 

Дозволяти плакати чи говорити «Ну, ти  ж у нас чоловік!»?

Немає нічого поганого в тому, щоб хлопчик плакав. Це абсолютно нормальний вихід емоцій, агресії, накопиченого напруження. Гірше, коли всі свої переживання дитина весь час носить у собі і не знає, що з ними робити. Коли син виросте, він навчиться стримувати свої емоції і виражати їх інакше. А поки він ще малий, його сльози — це просто захисна реакція нервової системи, яка дозволяє впоратися з непомірним для дитини емоційним навантаженням.

Дитину не можна карати фізично, не можна принижувати емоційно. Це призведе до незворотних змін у її характері.

 Друк  E-mail

Додати коментар


Захисний код
Оновити

Яндекс.Метрика