Шановні батьки! В розпалі літо. Час оздоровлення, веселих розваг, ігор з водою тощо. Попіклуйтесь про безпеку вашої дитини влітку. Ознайомтесь з порадами, які ми підготували для вас на сторінці "Для вас, батьки"

Тиха година: навіщо вона потрібна і як навчити дитину відпочивати вдень

Малюки, які відвідують дитячий садок, досить швидко звикають до того, що вдень треба відпочити. Хтось спить, хтось просто тихенько лежить. Звичайно, є такі, кому не хочеться лежати і, тим більше, спати. Ті діти, які садок не відвідують, набагато частіше не відпочивають вдень, ніж їхні «дитсадкові» однолітки. Мами і татусі не вважають за потрібне дотримуватись «тихої години» в режимі дня. Вони пояснюють це тим, що їхній малюк «не любить спати вдень», «його не вкладеш», «він не надто втомлюється». Ще 10-15 років тому денний сон для дошкільників був обов'язковим. Сьогодні ситуація змінилася. З одного боку, час денного сну скорочується. З іншого - кількість дітей, нервова система яких потребує денного відпочинку, збільшується.

З'ясуймо, наскільки денний сон корисний і потрібний дошкільникові, скільки він має тривати і чи так шкідливо не спати вдень.

 

Декілька прийомів для нормалізації денного сну

Пограйте з дитиною. Дошкільники із задоволенням залучають до дій іграшки. Ось і покладіть спати іграшки.

— Спробуй-но покласти спати свого ведмедика (ляльку, зайчика).

Такий прийом ефективно спрацьовує, якщо дитина вередує і не погоджується навіть трохи полежати.

Якщо дитина відмовляється полежати вдень через те, що їй нудно, ви можете застосувати всілякі «мотиватори». Наприклад, якщо малюк добре відпочив, потім може пострибати на батуті або полазити на шведській стінці.

Розкажіть дитині про те, як вона була зовсім маленькою. Такі розповіді про дитинство допомагають трохи повернутися в той вік, коли дитина нормально сприймала денний відпочинок. Психологи називають такий прийом регресом.

Якщо дитину складно умовити полежати, запропонуйте гру: уявіть разом, що ви — маленькі бегемотики або тигренята, яким треба сховатися на деякий час, — полежати і постаратися видавати якомога менше звуків.Звернімося до сучасних наукових досліджень. Лікарі і фізіологи говорять про те, що короткочасний денний сон у дорослому віці знижує ризик інфарктів та інсультів, що виникають через постійні стреси і підвищені фізичні і психічні навантаження. У доповіді, пропонованій на конгресі Європейського суспільства кардіологів, ідеться про те, що денний відпочинок упродовж хоча б 30-40 хвилин помітно знижує ризик раптових стрибків артеріального тиску в дорослих людей. Погодьтесь, що це дуже важливо, враховуючи кількість людей, які страждають підвищенням АТ. Є дані, які підтверджують, що відсутність денного сну або відпочинку спричиняє підвищення артеріального тиску (на 6 % випадків більше), а ризик розвитку інфаркту міокарду та інсульту підвищується на 10 %. У дослідженні брали участь близько 400 людей обох статей, старших за 60 років, пацієнтів лікарні в Афінах.

Людині потрібно спати не раз на добу, а двічі. Такий висновок зробили нещодавно фізіологи. Вони довели, що невелика денна перерва на сон збільшує концентрацію уваги і продуктивність праці. У Японії, США та Німеччині багато фірм навіть вводять у свій робочий день обідню перерву на сон.

 

Про дитячі біоритми

Чим менша дитина, тим більше відпочинку в денний час їй потрібно. Така своєрідна «перерва» необхідна, в першу чергу, нервовій системі, причому будь-якого типу. Наприклад, малюкові зі збудливим типом нервової системи — щоб перелаштувати організм з безперервної активності на стан хоча б відносного спокою. Дитині з «повільною» нервовою системою — щоб впоратися з навантаженнями. Тимчасова закономірність дитячого сну протягом доби така: до трьох місяців дитина має спати не менше ніж 16-20 годин на добу. Від трьох до шести місяців тривалість сну скорочується до 14,5 годин на добу. Однорічна дитина відчуває потребу уві сні тривалістю приблизно 13 годин.

Чотирирічні діти сплять близько 12 годин, а з шести років — близько 10 годин. Розподіл між денним і нічним сном може бути індивідуальним. Та зазвичай дитина відпочиває вдень від години до двох.

Приблизно у сім-вісім років потреба в денному сні зменшується. Дитячий організм перебудовується на монофазний (тільки нічний) сон. Отже, в цей період від денного сну можна відвикати. До дванадцяти років дитина може мати продуктивний сон близько 8,5 годин на добу.

Насправді тривалість денного сну кожної дитини має регулюватись її власними біоритмами, особливостями організму і нервової системи. Тож завдання батьків — не ламати дитячий організм, а, навпаки, дослухатися до нього і вибрати оптимальний режим сну і відпочинку.

Більшість педіатрів і нерволатологів наполегливо рекомендують укладати дитину спати вдень. До такої ж думки - схиляється чимало досвідчених батьків.

Що заважає денному сну?

Мультфільми перед сном або під час відпочинку. Взагалі не можна залишати дитину засинати перед телевізором або комп'ютером. Усі сенсорні системи дитини потребують відпочинку. Тому важливо, щоб зовнішніх подразників було якомога менше.

Активні ігри перед «тихою годиною». Якщо дитина грає в активні ігри перед «тихою годиною», їй буде важко перелаштуватись з режиму пильнування на режим спокою. І знадобиться значно більше часу, щоб заснути, ніж малюкові, який поводився спокійно.

Жорстка позиція батьків. Якщо мама або тато, бабуся або няня з криком заганяють дитину в ліжко, а малюк плаче і влаштовує істерики, то навряд чи він спокійно відпочиватиме потім. Важливо, щоб дитина перебувала у спокійному емоційному стані, тоді її відпочинок буде повноцінним.

Щільний обід. Зазвичай, якщо дитину перегодовують за обідом, почуття пересичення і повного шлунка заважає засинати або просто відпочивати.

Порушення режиму дня. Якщо дитина спить удень не щодня, а подеколи, якщо час денного сну постійно зміщується (то раніше, то пізніше), біологічний годинник організму збивається і не може правильно налаштуватись на відпочинок.

Використання денного сну як покарання. Нерідко доводиться бачити ситуацію, коли дитину, яка погано поводиться, батьки укладають в ліжко замість покарання. «Сьогодні спатимеш вдень, бо не слухався», «Сьогодні спатимеш не годину, а дві», — говорять батьки. Так формується негативне ставлення до денного відпочинку.

Якщо дитина категорично відмовляється спати, запропонуйте

їй тихенько полежати в ліжечку.

Проблеми, які можуть виникати під нас і після денного сну

Млявість після денного сну. Дитина ледве прокидається і після «тихої години» здається безсилою і сонною. Зазвичай таке трапляється, якщо дитина довго заспокоювалася, налаштовувалась на відпочинок і заснула тільки перед пробудженням або незадовго до нього. Щоб малюк легше прокидався, відкрийте віконце, щоб впустити сонячне світло і свіже повітря. До речі, вкладати дитину відпочивати треба в добре провітрюваному і трохи прохолодному приміщенні, щоб вона не перегрілася. Саме задуха може викликати млявість у малюка. Через деякий час після пробудження запропонуйте дитині рухливі ігри, будь-яку рухову активність, а не щільну їжу або пасивне проведення часу. Увімкніть веселу музику.

Енурез під час денного сну. Іноді під час денного сну дитина може намочити трусики так само, як і під час нічного. Проблема енурезу пов'язана з особливостями нервової системи дитини. Також проблема може виникнути тоді, коли, наприклад, малюк тільки почав адаптуватися до дитячого садка і енурез проявився як реакція на стрес. Завдання батьків у такому разі — поводитись спокійно, не карати дитину, не кричати на неї і не соромити. Перед «тихою годиною» не давайте дитині надто багато пиття, попросіть сходити в туалет. Хваліть, якщо малюк сходить у туалет відразу після денного відпочинку. Поступово проблема мимовільного сечовипускання мине.

Занадто тривалий сон, після якого дитині важко прокинутися і почуватись бадьорою. Наприклад, дитина перевтомилась або довго не могла заснути, та ось сон нарешті зморив її. Тиха година закінчилася, усі дітлахи побігли на підвечірок, і тільки цей малюк солодко спить і ніяк не може прокинутись. Якщо ж ви його розбуркаєте, він поводитиметься вередливо. Щоб так не сталося, привчайте дитину до того, що після сну треба неодмінно виконати зарядку, вмитися. Увімкніть веселу і динамічну музику. Щоб навчити дитину плавно переходити від сну до неспання, домовтесь про умовні сигнали. Наприклад, коли ви поцілуєте малюка, він повинен знати, що цей умовний сигнал означає: «Час прокидатись».

Чому в деяких дітей відсутній денний сон?

Дитина не засинає вдень з багатьох причин. Наведімо ці причини і підкажемо батькам вихід із кожної ситуації.

Причина відсутності сну

Як налагодити денний сон?

Дитина вважає, що вдень сплять тільки малюки. Це пов'язано з формуванням позиції дорослої і бажанням постійно бути активною і включеною, «як доросла людина», «як мама з татом»

У цій позиції немає нічого страшного. Але набагато краще, якщо дитина реалізовуватиме своє прагнення стати дорослою і наслідувати батьків у чомусь іншому. Наприклад, в опануванні дорослих навичок. Привчайте дитину до самостійності, учіть її робити те, що робите самі. А денний відпочинок краще залишити, трохи скоротивши його тривалість

У дитини збудлива нервова система, малюк постійно активний, його важко вкласти відпочивати вдень. Сьогодні таких малюків чимало. І справа навіть не в якихось спеціальних діагнозах. Мами і татусі скаржаться на дитячу збудливість, порушення в режимі сну-пильнування, емоційні спалахи, порушення поведінки

Такі збудливі діти обов'язково мають дотримувати правильного режиму дня, зміни активності і відпочинку. Деякий час, близько двох тижнів, постежте за тим, до якого ритму життя більше схильна ваша дитина. Відкоригуйте режим дня. Виберіть оптимальний час для денного відпочинку і його тривалість

Дитина не звикла відпочивати вдень.

Наприклад, батьки тривалий час не вкладали дитину спати або відпочивати вдень, а тепер вирішили «робити все правильно» і ввели «тиху годину». Або дитина була «домашньою» і вдома не спала вдень, а тепер відвідує дитячий садок

Налагодити денний сон можна, і робити це треба поступово. Якщо до цього дитина відпочивала вдень лише зрідка, а тепер ви вирішили щоденно влаштовувати «тиху годину», спочатку нехай вона буде нетривалою. Не вимагайте від дитини неодмінно спати. Нехай просто лежить спокійно і постарається прикрити оченята. Ви можете сидіти або лежати поруч і погладжувати малюка. Формування звички до денного відпочинку може тривати від одного місяця до трьох

Батьки вважають, що їхній дитині не потрібен денний відпочинок. Вони на-повнюють дитячий розклад всілякими активними діями, щоб не марнувати «дорогоцінного часу», вважаючи післяобідній час найпродуктивнішим

Усі батьки мають право будувати режим дня дитини на власний розсуд. Проте не слід ігнорувати індивідуальні особливості малюка. Надмірні навантаження, постійна активність можуть спричинити нервові зриви і соматичні хвороби. Варто переглянути свої позиції, враховуючи користь для дитини

У дитини мало фізичних навантажень і активних занять, тому вона не хоче від-почивати вдень. Малюк просто не втомлюється

Важливо, щоб інтелектуальні і фізичні навантаження в житті дитини були збалансованими і їх було достатньо. Адже якщо дитина веде малорухомий спосіб життя, не займається фізкультурою, мало гуляє, то її організм просто не має потреби відпочивати вдень

Дитина надто пізно прокидається вранці. Пізні пробудження призводять до того, що дитина лише о 15-16 годині стає досить активною. їй аж ніяк не хочеться лягати спати о 12:30-13 годині

Збалансований режим дня передбачає, що дитина пробуджуватиметься близько 7-8 години ранку і лягатиме спати приблизно о 20:30- 21 годині. Якщо ж малюк прокидається о 9-ій або 10-ій ранку, то весь його день буде «зрушений». Особливо важко тим дітям, у яких спостерігаються проблеми з адаптацією. Спеціалісти рекомендують нормалізувати режим сну, поступово пробуджуючи дитину раніше і вкладаючи

спати пізніше

 Друк  E-mail

Додати коментар


Захисний код
Оновити

Яндекс.Метрика