Шановні батьки! В розпалі літо. Час оздоровлення, веселих розваг, ігор з водою тощо. Попіклуйтесь про безпеку вашої дитини влітку. Ознайомтесь з порадами, які ми підготували для вас на сторінці "Для вас, батьки"

Ця «страшна» криза трьох років

Нинішні батьки неймовірно обізнані з питань дитячої психології. Це раніше було так: мама і тато виховують дитину так, як вони відчувають, так, як їх самих виховували. А сьогодні, коли в усіх батьків під рукою інтернет, коли написано чимало книг про те, як потрібно виховувати і як не потрібно, мами і татусі добре знають, що в дітей трапляються вікові кризи.

І навіть знають, що це таке. При цьому мало хто реально розуміє, навіщо і чому відбувається чергова криза, що вона приносить дитині і що змінює в ній. Малюк улаштував істерику, а батько махнув рукою і каже: «Ну, це ж у нього криза, тож усе нормально!».

А що ж криза приносить дитині? Для чого вона потрібна? Над цим мало хто замислюється.

Ось декілька батьківських міфів про вікові кризи в дітей.

-       Криза - це коли дитина стає некерованою!

-       Криза - це те, що відбувається не з усіма дітьми, а лише з «важкими».

-       Кризи можуть виникати, якщо батьки неправильно виховують дитину.

-       Криза свідчить про те, що дитина хоче щось змінити у своєму житті.

З'ясуймо, що ж таке вікова криза насправді, чи можна без неї обійтися, шкідлива вона чи корисна.

Виявляється, за весь період свого життя людина долає декілька вікових криз. Відбуваються вони через нерівномірні проміжки часу і «прив'язані» до певних вікових етапів:

-       криза одного року;

-       криза трьох років;

-       криза семи років;

-       криза шкільного віку;

-       підліткова криза;

-       криза тридцяти років;

-       криза середини життя;

-       криза старіння.

У кожної з цих криз своє наповнення, свої переживання і новоутворення.

Сьогодні ми поговоримо про кризу трьох років. Вона минає досить гостро, причому труднощі виникають як у дітей, так і в батьків.

 

Як проявляєтеся криза трьох років?

Приблизно в три роки дитина починає виявляти активну цікавість до свого дзеркального відображення. Малюк стає небайдужим до своєї зовнішності, до того, як він одягнений і зачесаний. У дівчаток виникає перший інтерес до вбрання. Натомість хлопчиків більше цікавить, наскільки вони ефективні в якійсь із навичок — наприклад, у конструюванні або якійсь іншій, але теж суто чоловічій справі. Ще можна відзначити, що дитина починає досить гостро реагувати на свої невдачі. їй так не подобається, коли щось не виходить!

Повторимо, що криза трирічного віку належить до найгостріших. Дитина здається некерованою, немов випробовує дорослих на міцність. У цей період дитяча поведінка майже не піддається змінам.

Психологи, говорячи про кризу трьох років, відзначають деякі її особливості. їх називають «семизір'ям» кризи трьох років.

 

«Семизір’я» кризи трьох років

• НЕГАТИВІЗМ

У дитини виникає реакція протесту не на те, що пропонує або просить зробити дорослий, а на те, що це прохання йде від дорослого. Негативізм проявляється в тому, що дитина хоче зробити все навпаки, всупереч, по-своєму.

- Ні! - голосно каже Марійка, коли мама просить її скласти іграшки і лягти спати. Малятко демонстративно дістає ляльку і всідається в крісельці. - Гратиму! - виголошує вона. Незважаючи на мамині заперечення і пояснення, дівчинка продовжує гратись. Коли мамі уривається терпець і вона тягне дівчинку за руку, Марійка починає голосно плакати і упиратися. Врешті-решт мама залишає дочку в спокої і складає іграшки сама.

• СВАВІЛЛЯ

Тепер дитина не просто вередує, коли просить іграшку, до ' якої важко дотягтися. Вона хоче робити все сама. І їй це подобається, а надмірна опіка дратує.

- Сама! - кричить Мила. Це вона хоче сама закрити шафу. Мила злиться, що тато вже закрив дверцята. Підходить і різко відкриває їх знову.

- Сама закриватиму, - говорить вона, і так відбувається всюди. Дівчинка намагається самостійно одягтися, тягне до дверей відро для сміття. Надягає шапку з курткою. Мама намагається їй допомогти із застібками, але дитячий крик чути знову.

• УПЕРТІСТЬ

Батьки дивуються з того, що мила і поступлива дитина раптом стає норовливою і упирається навіть через дурниці. Не даремно в дитячій літературі так багато віршів і оповідань присвячені саме дитячій упертості і дитячим «не хочу» і «не буду».

Пам'ятаєте дитячий вірш про зачаровану дівчинку, яку переслідують злі чарівники Не можу, Не хочу і Не буду? Це саме описана криза трьох років, один з її проявів - упертість. Мирон демонструє упертість усім своїм виглядом і поведінкою. І навіть нахиляє вперед голову, як упертий бичок.

- Ну чого ти вередуєш? - запитує бабуся і підносить ложку з кашею до рота онука.

- Тьху! - плюється хлопчик і голосно додає: - Сама кашу їж.

• НОРОВЛИВІСТЬ

Дитина відкидає всі правила і межі, встановлені за три роки її життя. Малюк виривається з батьківських рук, не хоче одягатися або їсти, протестує проти прогулянки або, навпаки, відмовляється йти додому.

— Не знаю, що робити, — мама Захара розводить руками. — Не можу вивести дитину на прогулянку. Одягатися не хоче. Не щось конкретне надіти, а взагалі увесь одяг. Говорить: «Сьогодні не гулятиму з тобою». І не йде. Не тягти ж мені його за руки або за ноги. Зрозуміло, що з дому виходити потрібно. Ось і доводиться «купувати» дитину. Говоримо малюкові, що якщо він вийде, то отримає приз, наприклад зошит, шоколадку, олівці тощо.

• ПРОТЕСТ-БУНТ

Здається, що малюк перебуває у стані війни і протесту. Він колючий і йоржистий. Тупає ногами, кидає іграшки, може вдарити дорослого.

Антоша останнім часом часто тупає своєю маленькою ніжкою. Він разу раз вередливо кричить, поглядаючи на маму. Кидає іграшки на підлогу і знову кричить. Коли мама намагається його втихомирити, замахується і щосили б'є маму по руках і обличчю. Хлопчика важко взяти на руки в цей момент. Він викручується і зісковзує на підлогу.

• ДЕСПОТИЗМ

Будь-якими способами дитина намагається отримати від дорослих того, що хоче. Наприклад, вимагає іграшку або цукерку, хоче, щоб її взяли на ручки. Або падає на підлогу в істериці, домагаючись від мами або татуся продовження прогулянки.

— Аліса змінилася, — говорить її мама. — Якщо раніше це була напрочуд тиха і спокійна дівчинка, то зараз її немов підмінили.

«Дай цукерку! Дай! Дай! Дай!» — вигукує дівчинка на різний манер. І мама відступає, слухняно несе цукерочку, аби Аліса замовкла. В Аліси є менший братик Єгор. Раніше батьки не помічали в Аліси ревнощів. Тепер ситуація змінилася. Дівчинка намагається зіштовхнути брата з маминих рук, викидає його іграшки з кімнати і влаштовує істерики, якщо батьки грають з малюком.

• СИМПТОМ ЗНЕЦІНЕННЯ

Дитина обзиває близьких, говорить погані слова, дражниться. Вона робить це досить демонстративно, тим самим знецінюючи слова, дії і авторитет батьків.

Микита почав обзиватися. Він ще нечітко вимовляє слова, але все-таки можна розібрати, що він говорить. Сьогодні хлопчик обізвав дідуся і бабусю, учора - маму. Микита дивиться на те, як дорослі реагують на його слова, і, здається, отримує задоволення, бачачи реакцію.

Криза трьох років протікає як криза соціальних стосунків. Вона тісно пов'язана з розвитком усвідомлення дитиною себе. Тепер у дитини формується чітка позиція: «Я сама», і малюк поступово починає розуміти відмінності «хочу» і «маю».

«А якщо криза протікає в'яло, неявно і я майже не помічаю її?» - запитують деякі батьки.

Відповідей у такій ситуації може бути дві. Якщо криза явно не виражена, це може свідчити про затримку розвитку афективно-вольової сфери дитини. Коли криза розгортається адекватно і вчасно, у дітей починають формуватися вольові процеси.

Психологи, говорячи про дитячі кризи і про кризи взагалі, окреслюють зону найближчого розвитку дитини або дорослої людини, тобто описують, що саме з'явиться у результаті кризового періоду. У три роки (плюс-мінус декілька місяців) дитина має вчитися співвідносити свої «хочу» з тим, що вона «має» і чого їй «не можна». Саме тоді виникає так зване новоутворення «можу».

 

У ВАШОГО МАЛЮКА КРИЗА ТРЬОХ РОКІВ, ЯКЩО ВІН:

-       весь час випробовує, що можна, а чого не можна;

-       часто влаштовує істерики, причому іноді без видимої причини;

-       втікає на прогулянці від дорослого;

-       не реагує на заборони, ігнорує прохання;

-       часто говорить: «Не хочу!», «Не буду!», «Ні!»;

-       влаштовує істерики в магазині, вимагаючи купити іграшку;

-       не піддається переконанню, сперечається;

-       частіше, ніж раніше, намагається робити все самостійно.

 

Ще робити, якщо у дитини криза трьох років?

Прості та ефективні поради для батьків

• БУДЬТЕ ТЕРПЛЯЧИМИ І БАЛАНСУЄТЕ

Урешті-решт, поводитися роздратовано, кричати на дитину буде не ефективним. Ви лише посилите проблеми, які зараз проявилися в дитини. Не карайте дитину за те, що вона робить. Просто спокійно озвучуйте, що ви чекали від неї іншої поведінки, що можна попросити затриматися на прогулянці або купити іграшку абсолютно інакше. Але і хвалити за істерику, заохочувати її, йти на поводі теж не варто. Інакше така поведінка може закріпитися надовго, і її буде складно скоригувати.

ДАЙТЕ ДИТИНІ МОЖЛИВІСТЬ РОБИТИ ВИБІР

Це допоможе малюкові відчути себе сильним і значущим. «Ти хочеш пограти у футбол або покататися на велосипеді?», «Спочатку погуляємо, а потім почитаємо чи навпаки?». Оскільки дитині дуже хочеться бути самостійною і діяти без допомоги дорослого, час від часу намагайтеся надати їй таку можливість.

• БІЛЬШЕ XВАЛІТ Ь, А НЕ СВАРІТЬ

У кризовий період дуже легко перестаратися і почати сварити і критикувати дитину, її поведінку і здібності. Насправді є чимало приводів похвалити малюка. Він швидко навчається, проявляє самостійність, добре орієнтується в завданнях дорослого.

• ПОКАЗУЙТЕ ІНШИЙ СПОСІБ ПОВЕДІНКИ

Якщо дитина влаштовує істерики, відмовляється виконати прохання, демонструючи повний протест, не треба діяти жорстко і різко, змушуючи дитину підкорятися. Своїм прикладом покажіть, як можна поводитись інакше. Та якщо ви починаєте кричати, смикати дитину, карати її, по суті, ви демонструєте такий же протестовий спосіб поведінки.

• ДОПОМОЖІТЬ ДИТИНІ ПРИЙНЯТИ ТІ ЗМІНИ, ЯКІ В НІЙ ВІДБУВАЮТЬСЯ

Дитина змінюється, поступово усвідомлюючи це. їй зараз дуже непросто. Знадобиться час, підтримка і похвала, щоб зміни були зрозумілі і прийняті малюком. Вам треба бути дуже чуйними і дбайливими, уважно стежити за тим, як поводиться дитина, і без «різких рухів» допомагати їй адаптуватися до себе нової, більш дорослої.

КРИЗИ ТРАПЛЯЮТЬСЯ в ПЕРІОД від 2,5 Л0 3,5 АБО 4-х років.

 

Дякуючи кризі

Окрім проблем для батьків і тимчасового дискомфорту для дітей, криза трьох років приносить багато чого хорошого.

Головне, що дає криза, — це формування так званого новоутворення, нового типу взаємин дитини з дорослими, а також зміни одного виду діяльності іншим. Ось як відбувається розвиток у перші роки життя малюка:

• народження — пристосування до середовища — формування реакцій у відповідь;

• 1 рік— становлення ходьби і мовлення — виникнення перших актів протесту у відповідь на небажані дії дорослого;

• 3 роки — виникнення нового почуття «Я», «Я сам».

Що ж найважливіше отримує дитина від кризи трьох років? Мабуть, це почуття гордості за свої досягнення. Малюк радіє і чекає схвалення батьків за те, що зумів зробити щось нове, досконаліше, ніж йому вдавалося зробити вчора.

Тепер дитина діє не просто так, спонтанно, а прагне досягти мети, конкретного результату своєї копіткої роботи. Саме в ході кризи трьох років у дитини пробуджується почуття власної гідності.

 Друк  E-mail

Додати коментар


Захисний код
Оновити

Яндекс.Метрика