Шановні батьки! В розпалі літо. Час оздоровлення, веселих розваг, ігор з водою тощо. Попіклуйтесь про безпеку вашої дитини влітку. Ознайомтесь з порадами, які ми підготували для вас на сторінці "Для вас, батьки"

"МЕНІ ЗА ТЕБЕ СОРОМНО!" Що робити, якщо дитина погано поводиться

«Як це жахливо, неприємно і навіть принизливо, коли твоя дитина ганьбить тебе на очах в інших людей!» — так сказала мама п'ятирічного Вані після того, як її синочок почав кривлятися в присутності гостей. «Мені просто хотілося провалитися крізь землю, — говорила мама зі сльозами на очах. — Здається, усі побачили, яка я погана мати, адже мій син страшенно невихований, не вміє поводитись у людному місці».

Мама Аліси із жахом згадує про візит до магазину іграшок. Дочка просила в мами набір із милими конячками, але, діставши відмову, кинулася кататися по підлозі, кричати, кидати іграшки. Тож мамі довелося винести и з магазину і слухати засудливі зауваження від перехожих. «У той момент я подумала, що це відбувається не зі мною.

Я втратила контроль над ситуацією, не розуміла, що мені робити. І, як не соромно мені це визнавати, відлупцювала дочку просто на вулиці».

Сергійків тато розповідає про те, що його шестирічний син базікав із випадковими попутниками в купе потягу про те, що мама з татом часто сваряться вдома і навіть б'ються, що тато часто випиває і висловлюється нецензурно. А на татові зауваження відповідає: «Що, тату, не пам'ятаєш такого? Ну, зрозуміло, чому не пам'ятаєш!».

Що примушує дитину так поводитись? Навіщо малюк «ганьбить» батьків, примушуючи пекти раків і переживати почуття сорому?

 

Ми могли б сказати, що пояснити таку поведінку дуже просто, та насправді причини подібної поведінки окремі в кожному випадку. Розгляньмо їх.

 

Можливо, дитина перезбуджена і її нервова система видає таку собі відповідь на психічне навантаження. Тобто все, що робить дитина в такому разі, відбувається через те, що вона не може управляти собою, контролювати себе, тримати себе в руках. Адже в гостях:

~       незнайома обстановка, яка лякає;

~       незнайомі люди, які теж можуть лякати або яких дитина соромиться;

~       незвичне середовище, яке примушує нервувати;

~       спілкування з мамою «на людях» за відсутності такого досвіду;

~       гамір, підвищений емоційний фон, дорослі або діти, які можуть провокувати дитину.

 

Як бачите, чимало обставин можуть змусити дитину поводитись дивно, зухвало, непристойно. Та зазвичай насправді малюк не має наміру ганьбити батьків. Часто він сам не розуміє, чому так поводиться.

 

Дитина з якоїсь причини поводиться демонстративно. Можливо, вона робить це несвідомо і сама ще не розуміє, навіщо. Проте ми, дорослі, можемо проаналізувати поведінку малюка і зрозуміти її причини. Дитина поводиться демонстративно погано тому, що:

~       їй бракує уваги;

~       вона ревнує дорослого до інших дітей або людей;

~       чогось хоче (солодощів, іграшок, не йти додому, грати за своїми правилами);

~       їй некомфортно в тій компанії, у якій вона опинилась (наприклад, присутні старші діти, які кривдять малюка або не звертають на нього уваги);

~       вона звикла поводитись так за якихось інших обставин і просто вдається до звичного способу поведінки.

Не сварити дитину в присутності сторонніх, навіть якщо дуже припече. Це не допоможе, але викличе зворотну реакцію в малюка. Він може зробити ще гірше через нерозуміння того, що поводиться не так, як належить.

Припинити думати про те, що вам соромно перед оточенням. Урештірешт, усі скоро забудуть цей інцидент, а ви через відчуття власної провини навряд чи зможете об'єктивно оцінювати дії своєї дитини. Якщо інші дітлахи зараз поводяться пристоино і в межах дозволеного, це не означає, що вони роблять так завжди. Тож досить думати, що у вас невихована дитина, яка вас ганьбить. Чим більше ви їй про це казатимете, тим більше вона поводитиметься саме так.

Розповідайте малюкові про те, як прийнято поводитись у громадських місцях, наприклад у гостях, у театрі, магазині, громадському транспорті, поліклініці.

Коли дитина поводиться нормально, не забувайте хвалити її, відзначати добрі вчинки.

Якщо ваш малюк поводиться неправильно, не сваріть його у всіх на очах. Натомість відведіть убік і тихенько поговоріть. Якщо дитина перезбуджена і не слухає вас, дайте їй час заспокоїтись.

Не залишайтеся в гостях або громадському місці тривалий час. Гамір, гучні голоси, рухливі ігри втомлюють дитину і примушують поводитись недобре.

                                            

 Друк  E-mail

Додати коментар


Захисний код
Оновити

Яндекс.Метрика