Шановні батьки! В розпалі літо. Час оздоровлення, веселих розваг, ігор з водою тощо. Попіклуйтесь про безпеку вашої дитини влітку. Ознайомтесь з порадами, які ми підготували для вас на сторінці "Для вас, батьки"

Самостійно застилаю ліжко

Прибирання ліжка, іграшок, умивання, прийом їжі відвідування туалету — усі ці «справи» дитячі психологи називають навичками самообслуговування. Чому так важливо прищеплювати дитині ці навички з раннього віку? Тому, що це дає можливість розвиватися гармонійніше не лише фізично, але й емоційно, соціально. Малюкові, який уміє самостійно їсти, може впоратися з горщиком, набагато легше адаптуватися до дитячого саду. Крім того, діти в групі вважатимуть його умілим, дорослим, а отже, він отримає від них більше визнання і поваги. Привчаючи дитину бути самостійною, ми тим самим, допомагаємо їй бути лідером серед однолітків. А це також допомагає формувати правильну самооцінку. Ось як це важливо — формувати навички самообслуговування.

Сьогодні ми поговоримо з вами про те, як навчити дитину застилати своє ліжко і робити це без батьківського примусу.

 

Щоб у дитини закріпилася якась звичка, потрібен час. І ще треба, щоб дитина могла повторювати дію щодня, незважаючи на вихідні і свята. Тобто якщо ви п'ять днів на тиждень говорили дитині: «Прибери, будь ласка, своє ліжко», а в суботу і неділю дозволили дитині не робити цього, не сумнівайтеся, що в понеділок виникнуть певні проблеми. Тому введіть домашнє правило: «Встав — прибери своє ліжко».

І дотримувати його мають завжди і всі!

Усі дорослі знають, що діти терпіти не можуть одноманітності. І якщо все буде щоденно однаковим, то вже за кілька тижнів дитина пручатиметься. Або відмовиться взагалі заправляти ліжко. Вона може навіть влаштовувати щоденні істерики, якщо дорослі сильно тиснутимуть, вимагаючи результату. Отже, доведеться залучити фантазію.

Ось декілька ідей для того, щоб прибирання ліжка не було нудним:

¾   Сховайте десь у складках ліжка що-небудь цікаве і запропонуйте дитині відшукати, а потім застелити ліжко.

¾   Влаштуйте змагання «з прибирання ліжка». Це чудово працює, якщо у вас двоє або більше дітей. А якщо малюк один? Тоді можна змагатися з дорослими. Хто сказав, що для них прибирання ліжка не проблема? А «на що змагаємося»? На швидкість, на акуратність.

¾   Заведіть календарик із наклейками, у якому позначайте «прибирання». Використайте різні яскраві і смішні наклейки.

¾   Час від часу випускайте «бойовий листок» із фотографіями, на яких дитина бачитиме себе самостійну.

 

Навіть карапуз, який не вміє ходити, уважно спостерігає за тим, що роблять дорослі. І якщо мама чи тато регулярно не застилають за собою ліжко, то дитина, звісно, це бачить.

 

І коли підросте, демонструватиме вам саме таку поведінку, а ви не розумітимете, чому ж у вас не виходить прищепити йому акуратність. Проблема виникає набагато раніше, ніж ви почнете навчання. Отже, якщо ви хочете, щоб дитина навчилася застилати своє ліжко, почніть робити це самі відразу, щойно малюк народився. А якщо без жартів, то вам слід переглянути свої дії і вчити дитину тільки того, що ви робите самі. Якщо ж ви читаєте цю статтю тоді, коли ваша дитина вже підросла, а ви досі самі прибираєте ліжко через раз, то все одно почніть виправлятися.

 

Ліжко має бути не занадто «складним» для дитини. Не забувайте про те, що малюкові складно перевертати ковдру, якщо вона дуже велика, поправляти простирадло, якщо його важко заправляти. Іноді дитячі примхи щодо прибирання ліжка виникають тільки тому, що малюкові важко впоратися з простирадлом, подушкою і ковдрою. Одного разу мені довелося спостерігати таке: чотирирічний хлопчик відважно бився з ковдрою, яка збилася всередині величезної підковдри. Він ніяк не міг скласти ковдру рівно, і тому ледь не плакав. Ще б пак, адже в нього напевне виникло відчуття власного безсилля, та ще й очікування того, що ось-ось прийде мама або тато і скажуть, що він нічого не може і не вміє. Тому уважно погляньте на дитяче ліжечко. Чи все в ньому зручно для дитячих рук? Можливо, доведеться купити простирадло на гумці або підковдру зі зручним отвором, який застібається на ґудзики; подбати про те, щоб ковдра і підковдра відповідали одна одній за розміром. Не вважайте це дрібницями. Просто дорослі зазвичай оцінюють будь-яку дію відносно можливостей дорослої людини. І не ставлять себе на місце малюка.

 

Якщо ви не хвалитимете малюка, за деякий час він, звичайно, «скисне». Але хвалити треба розумно. Не можна просто щодня говорити: «О, ти прибрав своє ліжко? Молодець!». Хваліть дитину за те, що вона сама згадала і сама прибрала. За те, що сьогодні вийшло акуратніше, ніж учора, і, звісно, краще, ніж позавчора. За те, що зробив швидко, тощо.

 Друк  E-mail

Додати коментар


Захисний код
Оновити

Яндекс.Метрика