Шановні батьки! В розпалі літо. Час оздоровлення, веселих розваг, ігор з водою тощо. Попіклуйтесь про безпеку вашої дитини влітку. Ознайомтесь з порадами, які ми підготували для вас на сторінці "Для вас, батьки"

Чому діти полюбляють малювати на шпалерах?

«Ну що за несерйозна тема для розумної статті?» — подумає дехто. І помилиться. Адже насправді тема досить непроста. Усі батьки знають, що діти обожнюють малювати свої карлючки будь-де, тільки не в альбомі або блокноті. Картинки з'являються в найнесподіваніших місцях — на меблях, на одязі, на і маминій сумці. І звичайно, на стінах. Дитина освоює поверхні, наносячи на них кумедних чоловічків, звіряток або взагалі щось незрозуміле дорослим. Навіщо? У чому сенс таких «наскальних» малюнків? Адже мама і тато раз у раз нагадують про те, що малювати треба на папері, в альбомі.

Вони купують аркуші ватману, щоб не обмежувати творчість малюка форматом А4. Проте... дитину знову тягне до стіни, до дорогих шпалер.

А що як поглянути на світ очима своєї дитини? І зрозуміти, що її спонукає до таких дій.

Малюк бачить стіну. Чим вона йому здається? Можливо, галявиною, або лісом, або шматочком океану. Продовженням його аркуша. Чи розуміє дитина, що шпалери коштують дорого? Мабуть, ще ні. Навіть якщо дорослі сказали про це багато разів. Чи усвідомлює малюк, що наклеювати шпалери на стіну важко? Теж ні. Але він підходить до стіни, і йому хочеться намалювати щось на ній.

— Чому малюєш тут, а не в альбомі? — суворо запитує мама.

Дитина мовчки сопе у відповідь. Мамин тон означає, що малюк зробив щось не те. Мама гнівається, а дитина щиро не розуміє чому. Адже картинка така красива!

Мені захотілось намалювати саме тут

Це перша причина. Малюк просто намалював свою картину там, де йому захотілося, сподобалося, він вибрав це місце. І був задоволений з того, що в нього все вийшло красиво.

Ах, так?! Ну, тоді я зроблю вам на зло!

Дитина усвідомлює багато з того, що відбувається з нею і навколо неї. І ми навіть не завжди розуміємо це. Малюк уже ч знає, що шпалери — не місце для малюнків. І ось в якийсь абсолютно не прекрасний момент, розлютившись за щось на батьків, дитина робить саме на зло.

Звичайно, малюк розуміє, що його можуть покарати. І все-таки йде до стіни і робить те, що задумав. Це його спосіб показати мамі і татові, що він з ними не згоден. І це теж нормально. Адже дитина - така ж людина, як і дорослі, зі своїми бажаннями або небажанням. Малюк ще не вміє сказати дорослим:

«Знаєте, а я б не хотів, щоб ви мною командували, примушували робити щось неприємне». Тож малюнок на шпалерах — це своєрідний «фігвам», смс-повідомлення про те, що дитину щось не влаштовує в стосунках.

Дайте мені свободи!

Наприклад, є сім'я, у якій усе «в рамочках» і за правилами. Там панує досить тепла атмосфера, та при цьому дитину обмежують: «не стій», «не ходи», «не брудни». І малюй тільки в альбомчику, боронь Боже вийти за межі аркуша.

«Дайте мені свободу!» — саме такий підтекст має дитячий принт на шпалерах. Адже стіна для малюка — це такий величезний вільний простір, де можна робити те, що хочеш і як хочеш. Ось таке прохання або крик про те, що місця для творчості і проявів свого характеру бракує.

Я прикрашаю світ!

Або квартиру, або дитячу кімнату, або вітальню. Просто малюкові здалося, що так буде ще краще. Що він намалює корабель і море, і тоді мама дуже зрадіє. Зверніть увагу, з якою радістю дитина кличе вас подивитися на свої малюнки. Це тому, що малюк творив, щоб принести вам задоволення, прикрасити, порадувати.

Що робити батькам?

Про що найчастіше запитують батьки в такій ситуації? Як реагувати на дитячу поведінку. Карати чи ні? І взагалі, як дитина сприймете, що її творчість критикуватимуть.

Що ж, визнаємо, що псувати речі неправильно. І все-таки треба враховувати почуття дитини. Тому:

¾   Не кричіть на малюка, навіть якщо він розмалював гобелен із золотими нитками. Говоріть із ним - зрозуміло і не занадто повчально. Про те, що ви не хотіли б, щоб він малював на стінах. Але ви дасте дитині таку можливість. Наприклад, малювати у величе-е-езному альбомі. Або на великих-превеликих аркушах. Або на шпалерах, але інших, спеціальних, які ви купите для малювання.

¾   Спробуйте зрозуміти, що дитині подобається найбільше - малювати на великій площині, малювати на вертикальній поверхні, просто малювати. Зважаючи на це, пропонуйте малюкові відповідні простори для творчості.