Шановні батьки! В розпалі літо. Час оздоровлення, веселих розваг, ігор з водою тощо. Попіклуйтесь про безпеку вашої дитини влітку. Ознайомтесь з порадами, які ми підготували для вас на сторінці "Для вас, батьки"

Як упоратися з емоціями

 

Учитель, вихователь, психолог, логопед, нянька, кухар — якщо назвати всі ці професії одним узагальнювальним словом, то вийде... МАМА. Тому що мамі доводиться сполучати обов'язки всіх цих фахівців. Та ще й пропускати всі проблеми крізь себе, емоційно включатися. Мама не має можливості взяти вихідний або відпустку, занедужати, відмовитися щось робити. Тому що мамина робота потрібна завжди. Але рано чи пізно настає такий момент, коли мама утомлюється. У кожної жінки така утома накопичується по-різному і по-різному «вистрілює». Хтось раптом починає дратуватися через дрібниці, хтось продовжує виконувати всю хатню і виховну роботу, як автомат. У когось зовсім зненацька починає збоїти здоров'я. Але ж робота з дітьми — одна з найважчих. Недарма вчителі й вихователі:можуть раніше вийти на пенсію, а психологам пропонують приймати не більше ніж чотирьох пацієнтів на день і час від часу «розвантажувати» свою голову. Отже, мама також потребує періодичної психологічної допомоги, відпочинку й правильного підходу до життя.

 

Кілька практичних порад і вправ, що ми приводимо, саме й допоможуть мамі почуватися щасливою, вродливою та відпочити, а також продовжувати дарувати свою любов і турботу дітям та іншим членам родини.

 

 

Мами, у яких відповідальність і почуття боргу зашкалюють, нізащо не погодяться це зробити. «Та як же я можу?», «А діти?», «Не можу не приготувати», «Прання на завтра відкласти неможливо» - ось типові відмовки гіпер-відповідальних мам. Отже, якщо ви самі не можете змусити себе зробити коротку паузу, попросіть своїх близьких допомогти вам. Але пауза, безсумнівно, потрібна. Причому зовсім не обов’язково робити щось інше. Найкращий варіант – трішки побайдикувати. просто пройтися містом, посидіти в кав’ярні, прогулятися парком. можете зробити щось, що полюбляли раніше: почитати вірші, малювати або потанцювати. У кожному разі основна умова – піти з дому. тому що вдома ви самі не помітите, як знову почнете працювати.

 

 

Спорт у випадку емоційного перевантаження саме виконуватиме функцію «розмагнічування». У міру інтенсивні фізичні навантаження відновлюють стан. До речі, люди, які регулярно займаються спорт°м, рідше зазнають депресій і поганого настрою. Двічі-тричі на тиждень — чудовий графік для мами. Такі заняття корисні не тільки своїми фізичними навантаженнями. Завдяки тренуванням ви усвідомлюватимете, що у вашому житті є час, який ви можете присвятити собі. Користь від таких занять ще й у тому, що ви можете спілкуватися з людьми, тоді як у мами, яка сидить удома з дитиною, спілкування виявляється досить обмеженим.

 

Неправильно роблять ті жінки, які з головою поринають у родину й дітей, забуваючи про те, що потрібно обов'язково спілкуватися. У нашій культурі ще не прийнято відвідувати психолога. Звісно, цю роль беруть на себе подружки. І це просто чудово, тому що, розповівши комусь про свою важку ситуацію, можна          поглянути на проблему збоку подружки. І тоді ти вже  не почуваєшся загнаною в кут. Та й поради подруг, усупереч думці про їхню марність, дуже часто виявляються доречними. Але на це, знову-таки, потрібно знаходити хоча б трішки часу.  

 

 

 Для цього зовсім не обов'язково іти до художньої або музичної студії. Поки малюк удень спить, можна використати тиху годину з користю для себе. Наприклад, послухати музику, а водночас можна приготувати маску для обличчя, полежати, розслабившись. Полюбляєш малювати? Заздалегідь приготуй пензлі й фарби, папір або скло для створення вітража. Твою творчість ніхто не обмежує. Спробуй уявити щось гарне й малюй собі на втіху. Адже відомо, що живопис допомагає висловити свої емоції, що вже не можна тримати всередині.

 

Тобі не зашкодить самій з'ясувати, якими є твої почуття. Наприклад, спробуй написати на аркуші паперу, що тебе дратує. Уважно перечитай цей список. Якщо є пункти, що ти можеш прибрати, дуже добре. Наприклад, тебе може дратувати, що тобі доводиться щодня забагато часу проводити біля плити Упродовж певного періоду готуй напівфабрикати - заморожуєш раз на тиждень котлети в морозильній камері, вариш суп не на день, а відразу на три, замість сирників діти цілком можуть з'їсти сир зі сметаною, а компот вдало заміняється морсом. У тебе є й інші подразники? Поглянь на них уважно. Усі проблеми можна розв'язати, а твоє завдання - полегшити собі життя.

 

 Це може бути звичайний щоденник або календар, у якому ти відзначиш дні тренувань а також свій вільний час, зустрічі з подругами, маленькі свята. Найголовніше -         не      забувай      виконувати задумане й намічене. Тільки відразу домовся із собою, що виконання своїх «зобов'язань» перед собою не менш важливе ніж їх виконання перед близькими. Зрештою, ти в себе єдина. І у твоїх дітей        одна мама. Стомлена і знервована мама не буде корисною ані дітям, ані чоловікові.

 

 

ПІСЛЯ ВИБУХУ

 

А якщо ти вже зірвалася? У тебе з'явилося почуття провини, але справа зроблена. Таке трапляється. Твоя психіка не витримала й подала сигнал:

«S0S! Терміново потрібен відпочинок!».

Як вчинити?

1)      Зроби паузу, тому що тобі знадобиться деякий час, щоб заспокоїтися.

2)      Зроби кілька дихальних вправ. Наприклад:

спокійний глибокий вдих і дуже глибокий видих;

повільний вдих, невелика затримка подиху на пару секунд і знову видих короткими поштовхами.

         Кожну вправу можна виконувати п'ять-десять разів, залежно від того, наскільки тобі комфортно їх виконувати.

3)      Поговори з дітьми й поясни, що ти розлютилася не тому, що ти їх не любиш, а тому, що дуже стомилася. Тоді в них не виникне відчуття, начебто мама ними не задоволена.

4)      Цього дня відклади всі справи і просто відпочинь. Якщо маєш можливість передати дитину комусь із близьких, почитай, полежи, переглянь приємний фільм, послухай музику. Такої можливості немає? Тоді зацікав дитину чимось, щоб вивільнити хоча б трішки вільного часу (малювання, мультики, гра в пісочниці зазвичай надовго можуть зацікавити малюка).

 

5)      Домовся із собою, що «вибухати», звісно ж, погано, але ти жива людина, і з тобою таке також може трапитися. А почуття провини потрібно подолати. Головне, щоб діти розуміли: мама їх дуже любить.

 

ДЛЯ ПРОФІЛАКТИКИ

Щоб не розв'язувати проблеми вже після того, як нервова система дала збій, потрібно проводити профілактику, тобто не чекати, поки рвоне. Починай діяти за інструкцією, незважаючи на те, що нерви ще в порядку. І тоді матимеш завжди гарний настрій і діти ніколи не побачать маму знервованою і засмученою.

 

 

 Друк  E-mail

Додати коментар


Захисний код
Оновити

Яндекс.Метрика